Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile görüştü.

Milli Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat ile Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski arasında gerçekleşecek toplantıya mahkeme üyeleri de eşlik etti.

AYM Başkanı Murat, Cumhurbaşkanının davetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçmişte iki kurum arasında işleyişleriyle ilgili konuları değerlendirmek için bir fırsat olarak bu tür düzenli toplantıların yapıldığını söyledi.

Anayasaya ve hukuka uygunluğun yanı sıra insan hak ve özgürlüklerini korumakla görevli bağımsız ve özerk bir Cumhuriyet kurumu olarak mahkemenin anayasal konumunu açıklayan Murat, bununla birlikte, daha düşük normatif düzeyde, işlevsel, bütçesel ve idari bağımsızlığını temin ederek Mahkemenin bağımsızlığının tam olarak sağlanacağı hiçbir norm olmadığına işaret etti.

Bu vesileyle, bölgedeki normatif kararlar örneğini takiben anayasa hakimlerinin statüsünü düzenleyen Anayasa Mahkemesi hakkında özel bir kanunun çıkarılması ihtiyacına ilişkin Mahkeme tarafından sunulan faaliyetler, Anayasa Mahkemesi önünde özgürlüklerin ve hakların korunmasının olası genişletilmesi ve özgürlüklerin ve hakların korunması için anayasa-mahkeme usulünün iyileştirilmesi ile ilgili sunum yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinden yapılan açıklamada, geçen yıl ilan edilen olağanüstü hal sırasında, çalışmalara özel dikkat gösterildi ve Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesinin kısa sürede büyük bir dava akınıyla uğraşmak zorunda kaldığı konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

Görüşmede mahkemenin uluslararası işbirliği ile ilgili olarak, salgında mevcut durumun Mahkemenin bu faaliyetinin gerçekleştirilmesinde, özellikle de anayasa mahkemelerinin işleyişi için deneyim alışverişi kısmında daha az önemli olmayan bazı zorluklar yarattığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Anayasa Mahkemesinin çalışmalarında bağımsızlığa ve kendi yetkileri dahilinde Mahkeme ile gelecekteki işbirliğine tam olarak hazır olduğunu ifade etti.

Önceki Haber

Bulgaristan Büyükelçisi Tcholakov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubu sundu

Sonraki Haber

Prof. Dr. Süleyman Baki, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. yılı Sempozyumu’na katıldı