İzmir’de Kırcaali şehrinin sembolü yer aldı

Kırcaali’nin kardeş şehri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları içinde artık Kırcaali Belediyesi’nin sembolü de yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle orada “Kardeş Kentler Korusu” oluşturuldu. Koruya doğal kireçtaşından yapılmış Kırcaali yakınlarındaki Perperikon Antik Kentinde bulunan kulenin maketi de yerleştirildi.

2017 yılında oluşturulan Kardeş Kentler Korusu’na İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın dört bir yanından 29 kardeş kentin önemli kültürel anıtları ve/ veya sembollerini tanıtan heykeller ve mimari eserler yerleştirildi. Kırcaali şehrinin sembolü korunun başında yer alıyor ve en güzel çalışmalardan biridir.

Aralık 2018’de Kırcaali Belediye Meclisi, oybirliği ile Perperikon Antik Kentinde bulunan kulenin maketinin Türkiye’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmasını onayladı. İki belediye, 2009 yılından beri kardeş şehirdir. O zaman Kırcaali Meclisi’nin 22 Ocak 2009 tarihli 16 sayılı kararı üzerine Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İşbirliği ve Kardeşlik Anlaşması imzalamışlardı.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Read Next

NATO’nun FSK kararı ilkbahara kaldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *