İzmir’in en köklü Balkan Derneklerinden olan İzmir Bal-Göç ile Bulgaristan’da kurulan, Bulgar ve Türk işadamlarından oluşan Bulgar-Türk İşadamları Derneği (BULTİŞ) derneği arasında 03 Şubat 2021 tarihinde 7 maddeden oluşan iş birliği protokolü imzalandı. Pandemi kuralları çerçevesinde asgari düzeyde katılım sağlanarak yapılan törene; İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Vatansever, Sabri Atasoy, Hüseyin Paşaoğlu, Gülizar Dağlar, Hatice Köroğlu Şenol, Hüseyin Meriç, Nejdet Çalışkan, Bal-Göç Şube Başkanları Nihat Yağbasan, Kasım Alanbey, Gülizar Akın ve Şube Yöneticisi Necmi Mutlu ile BULTİŞ Başkanı Donka Koleva, Yönetim Kurulu üyeleri Şahap Aktaş, Ahmed Pehlivan, Kina Yanakieva ve Onur Konuğu olarak Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Ticaret Ateşesi Aleksandar Aleksandrov katıldı.

Her İki Başkandan Ortak Dayanışma Ve İşbirliği Vurgusu

Törende Açılış Konuşmasını gerçekleştiren İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy; İmzalanan protokolün önemini ‘’Dernek olarak faaliyet konularımızın temelinin oluştuğu Balkanlar’da; siyasal, sosyal, kültürel durumlar kadar ekonomik hususlara da ayrı bir önem vermekteyiz. Bu kapsamda BULTİŞ ile önceden beridir süregelen iyi ilişkilerimize hukuki bir çerçeve kazandırmak için taraflar arasında işbirliği protokolü hazırlamaya karar vermiş bulunuyoruz. Protokolün esasları ile; her iki derneğin Türkiye ile Bulgaristan arasında ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandırması, dernek üyeleri arasında daha yakın bir işbirliğinin tesis edilmesi, projeler çağı olarak anılan günümüzde ortak Avrupa birliği proje çalışmaları amaçlanmaktadır. Bir diğer husus ise iki ülkede ortaya çıkacak zaruretle birlikte ihtiyaç sahibi kişilere yardımların ulaştırılmasını amaçlıyor. İş birliği protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum’’ sözleriyle ifade etti.

BULTİŞ Başkanı Donka Koleva ise; İzmir’de bulunmaktan ve İzmir Bal-Göç Derneği ile imzalanan iş birliği protokolünden duyduğu memnuniyeti dile getirirken’’7 Maddelik protokol ile ikili ilişkilerde güzel temeller oluşturuldu. Zaten var olan dayanışmamız imza altına alınarak Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde yeni bir adım daha atıldı. Ekonomik, ticari, kültürel ilişkiler ile Avrupa Birliği Projeleri kapsamında birlikte kalıcı ilişkiler kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca İzmir’de son dönemde yaşanan felaketleri en içten duygularımla hissediyor ve bunlarla ilgili somut adımlar atarak üzüntünüze ortak olmak istiyorum’’ ifadelerini kullandı.

Bulgaristan Ticaret Ataşesi Aleksandrov Onur Konuğu

Bursa Konsolosluğu Ticaret Ataşesi Aleksandar ALEKSANDROV Türkçe gerçekleştirdiği konuşmasında;’’4 yıllık görev sürem boyunca bu kadar anlamlı bir toplantıya kesin olarak katılmadım. Biz diplomatlar ülkeler arası köprü inşa etmeye çalışırız. Bu zor bir iştir ve bugün burada olduğu gibi eyleme dökülmesi için sözlerin üzerinde gerçek işler yapmak gerekir. İzmir Bal-Göç’ün ise bu kadar sıcak ve işbirliği içinde bir dernek olduğunu bu süreçte öğrendim. Görev süremin sonuna geliyorum ancak sizlerle olan irtibatımı sürdüreceğim, yeniden İzmir’de bulunacağım’’ ifadelerini kullandı.

Deprem Felaketinde Mağdur Olan Depremzedelere Yardımda Bulunuldu

30 Ekim Tarihinde meydana gelen İzmir depreminde mağdur olan bazı ailelerinde davetli olduğu törende; BULTİŞ Derneği tarafından ilgili ailelere yardımda bulunuldu. Depremzede vatandaşlar her iki Derneğe de duyarlılıkları sebebiyle minnetlerini dile getirdiler.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kaybolmaya yüz tutan ilahiler Balkanlardaki Türk kültürüne ışık tutuyor

Sonraki Haber

Kosova’ya AstraZeneca aşısı