İzetbegovic’ten Dodik’e cevap: Bosna’yı sevmeyen gitmekte özgür

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, 2 Ekim’de yapılacak seçimlerin savaştan bu yana en önemli seçimler olacağını ve Bosna Hersek’i savunacak vatansever güçlerin etrafında toplanacağı güçlü bir kitlenin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Demokratik Eylem Partisi Başkanı ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği için aday olan Bakir İzetbegovic, Maglaj kentinde gerçekleştirdiği seçim kampanyası konuşmasında Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşayamayacağını iddia eden Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’e cevap verdi.

SNSD Başkanı Milorad Dodik’in, Bosna Hersek’in “Müslüman ve Hristiyan nüfusun uyum içinde yaşayamayacağının bir örneği olduğunu” söyleyen son açıklamalarına cevabında İzetbegovic, “Bunun imkansız olduğu sonucuna varmak için her şeyi yapıyorlar. Yaşarız biz Milorad, hem Sırplarla, hem Hırvatlarla, hem Hristiyanlarla hem de Yahudilerle yaşarız. Her millette yabani otlar vardır. Bosna Hersek’i sevmeyen, Müslümanları sevmeyen istediği yere gitmekte özgür, ama bu ülkeden bir çömlek bile götürmeyecek.” dedi.

İzetbegovic, Boşnaklar ve Bosna Hersekli vatanseverler arasında anlaşmazlık yaratmaya çalışan çeşitli dış servislerin eylemlerinin tanınması gerektiğine dikkat çekti.

İzetbegovic, daha sonra hiç kimsenin, Dodik’in bile Boşnakları Bosna Hersek’ten tiksindirmeyi başaramayacağını ve Boşnakların ve tüm Bosna Hersekli vatanseverlerinin Bosna Hersek’in bir milimetre topraksız kalmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’den İskeçe Milletvekili Zeybek’in ölümle tehdit edilmesine tepki

Read Next

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan’ı aklıselime ve nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kez daha davet ediyoruz