İzetbegoviç’ten AB liderlerine HDZ uyarısı

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Avrupa Birliği liderlerine bir mektup yazarak seçim reformu yapılmasını desteklediklerini fakat ülkede etnik ayrımcılığa neden olacak düzenlemeleri desteklemeyeceklerini açıkladı. Demokratik Eylem Partisi (SDA) lideri, milliyetçi Bosnalı Hırvat partisi HDZ’nin Bosna Hersek’te “idari yeniden yapılanma” süreci başlatma tehditlerinin ise Dayton Barış Anlaşması’na aykırı olduğunu söyledi.  

İzetbegoviç, HDZ tarafından desteklenen ve seçmenleri etnik kimliklerine göre ayırmayı öneren düzenlemelerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına aykırı olduğunu savundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de aralarında bulunduğu üst düzey AB liderlerinin yanı sıra Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve Hırvatistan Meclisi Başkanı Gordan Jandrokovic’e de gönderilen mektupta HDZ Bosna Hersek lideri Dragan Covic’in Bosna Hersek’te seçim reformu hedeflerine ulaşılmaması halinde ülkenin “idari yeniden yapılandırılması” sürecinin başlatılacağı yönündeki tehditlerinin Dayton Barış Anlaşması’na aykırı olduğu ifade edildi.

“İdari yeniden yapılanma” söylemlerinin Bosna Hersek’te savaş döneminde etnik temizlik yoluyla Hırvat olmayanlardan arındırılmış topraklarda bir Hırvat devleti kurma projesinin canlandırılması olduğunu ifade eden İzetbegovic,  Hırvat lider Covic’in ayrıca bu yıl yapılacak seçimleri de bloke etme tehdidinde bulunduğuna dikkat çekti.

Seçimlere katılmama hakkı bulunmakla beraber seçimlerin yapılmasını engellemeye yönelik girişimlerin suç olacağını ifade eden İzetbegovic, kendilerinin de Bosna Hersek’te üniter veya bir tür “Boşnak devleti” oluşturmaya çalıştıkları iddialarını da reddetti.

İzetbegoviç, HDZ’nin sözde “meşru temsil” talepleri çerçevesinde Boşnakların sadece Boşnaklar, Hırvatların da sadece Hırvat siyasetçiler için oy kullanabileceği bir sistem talep ettiğini ve böyle bir sistemin ülkede etnik ayrılıkları derinleştireceğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News 

Read Previous

Kuzey Makedonyalı futbolculara vaat edilen büyük Dünya Kupası primi

Read Next

Avrupa ülkeleri, Ukraynalı mülteciler için seferberlik gösteriyor