İzetbegoviç: Yaklaşan genel seçimler Bosna Hersek’in kaderini belirleyecek

Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegovic, Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde Bosna Hersek diasporası üyeleri ile bir araya gelerek seçimlerde oy kullanma çağrısında bulundu. 

İzetbegovic, öncelikli hedefin Bosna Hersek’in diasporasıyla birlikte olması olduğunu söyledi.

İzetbegovic, “Dokuz yıl önce, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin üyesiydim. O zamanlar yaklaşık 700.000 kişi vatandaşlığını yitirecekti ve biz bunu Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi aracılığıyla engellemeyi başardık. Bosna Hersek’in düşmanları diasporadan korkuyor. Ve bunun için bir nedenleri var. Eğitimli, köklü, gönlü vatana dönük yüz binlerce vatanseverin neler yapabileceğini biliyorlar.“ dedi.

İzetbegovic, yaklaşan genel seçimlerin Bosna Hersek’in kaderini belirleyeceğini ve diasporanın çok şey yapabileceğini de sözlerine ekledi. İzetbegoviç, Bosna yanlısı güçlerin parlamentoda yüzde 58 çoğunluğa sahip olduğunu kaydetti.

İzetbegovic, “Inzko’nun yasasına isyan ettiler. Bu ilkel bir saygısızlıktır. İnsanımıza karşı yapılan bir saygısızlıktır. Pastadan sadece kendilerine ait olan bir parçayı alabilirler.“ dedi.

Etkinliğe Bosna Hersek’in Avusturya Büyükelçisi Kemal Kozaric, Bosna Hersek Federasyonu Yerinden Edilmiş Kişiler ve Mülteciler Bakanı Edin Ramic, Hersek-Neretva Kantonu Meclisi Başkanı Serif Spago, Doboj Meclisi Başkanı Sevlid Hurtic ve Bijeljina Meclisi Başkanı Mustafa Gradascevic katıldı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunus Emre Enstitüsü’nden Eğitim Bakanı’na ziyaret

Read Next

Balkan Şampiyonasına ‘Yıldırım’ damgası