Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde bir araya gelerek Bosna Hersek’te seçim reformu, iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortak projelere ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi.

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkan Vekili ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegovic ile görüşmenin ardından Plenkovic, Boşnak lider ile Bosna Hersek’te seçim reformu konusunda siyasi uzlaşı sağlanması ve devlet kurumlarındaki boykotun sona ermesini konuştuklarını duyurdu.

Hırvatistan Başbakanı Plenkovic’in ilk defa Bosna Hersek’teki Sırp siyasetçiler tarafından Srebrenitsa soykırımı yasası sonrasında başlatılan siyasi boykotu eleştirmesi dikkat çekti. Plenkovic ayrıca Bosnalı Sırp liderlerin Anayasa Mahkemesi tarafından “anayasaya aykırı” olduğuna hükmedilen sözde Sırp Cumhuriyeti Günü kutlamalarını da eleştirdi. Plenkovic, “Biz Bosna Hersek’te bölücü ve ayrılıkçı her türlü mesaja karşıyız. Aksine, Bosna Hersek’in işlevsel olmasını arzu ediyoruz ve tutumumuz bu. Bu, en başından beri net” diye konuştu.

Plenkovic, görüşmede iki ülke arasında doğalgaz boru hattı bağlantısı inşası konusunu da görüştüklerini duyurdu. 

Hırvatistan’ın Bosna Hersek’teki Boşnak siyaseti ile ilişkileri, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını diğer soykırımlar ile mukayese ederek hafife alan beyanları nedeniyle gerilmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

18 Yaş Altı Türkiye Erkek Voleybol Milli Takımı, Bulgaristan’a gitti

Sonraki Haber

Dünya Bankası: Bulgaristan’da asıl sorunun yoksulluk olmaya devam ediyor