İzetbegoviç: Seçim reformu imkansız

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek’te taraflar arasındaki ilişkilerin çok kötü durumda olduğunu ve seçim yasası reformunun imkansız olduğunu söyledi.

Reform için Avrupa Birliği’nin bir ara buluculuk girişiminde daha bulunacağını duyuran İzetbegoviç, tüm bu çabaların beyhude olacağını ilan etti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, önümüzdeki günlerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Bosna Hersek’i ziyaret edeceğini ve seçim reformu konusunda temaslarda bulunacağını ileri sürmüştü.

FTV’ye konuşan İzetbegoviç, AB’den gelecek yetkilinin üst düzey bir yetkili olacağını fakat bunun Von der Leyen olmayacağını düşündüğünü söyledi. ABD’nin de daha önce ara buluculuk girişiminde bulunduğunu fakat sonradan vazgeçtiğini vurgulayan İzetbegoviç, atmosferin bozukluğu nedeniyle bu girişimlerin şansı olmadığını ifade etti.

Bosnalı Hırvat lider Dragan Covic’in talep ettiklerini kabul etmenin ülkeye ihanet olacağını vurgulayan İzetbegoviç, görüşmelerin HDZ’nin taviz vermeyen tutumu nedeniyle çöktüğünü söyledi.

İzetbegoviç, HDZ’nin Bosna Hersek Federasyonu kurumlarını boykot etmeyi bir kenara bırakmak ve hakimiyet oluşturma emellerinden vazgeçmek zorunda kalacağını ileri sürdü.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Arnavutluk’ta YTB’nin desteklediği Balkan Gençlik Okulu başladı

Read Next

Bulgaristan’da Hristiyan ve Müslümanlar çifte bayramda bir araya geldi