İzetbegoviç: SDA için henüz hiçbir şey bitmiş değil

Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, partisini hükümet dışı bırakan koalisyon anlaşmalarının ardından henüz SDA için hiçbir şeyin bitmediğini söyledi.

Tanjug Ajansı’nın haberine göre İzetbegoviç, Sırp ve Hırvat partilerinin Saraybosna’daki “küçük partilerle” koalisyon oluşturması fikrini “siyasi sapkınlık” olarak tanımlayarak bu adımın vakitlice önlenmesi gerektiğini söyledi.

Genel seçimleri tartışmasız bir şekilde kazandıklarını vurgulayan İzetbegoviç, her koşulda Bosna Hersek toplumunun vatansever çekirdeğinin menfaatlerini temsil etmeye devam edeceklerini ifade etti. İzetbegoviç, “SDA, Bosna Hersek toplumunun oldukça önemli bir kesimini, çoğunluğu geleneksel değerlere bağlı Boşnaklardan oluşan vatansever eğilimli vatandaşları temsil etmektedir. Bu vatanperver kesimin iktidar haricinde bırakılması, Boşnak toplumunun tehlikeli bir şekilde bölünmesine hizmet edecek ve hiçbir şekilde iyi bir sonuç doğurmayacaktır.” dedi.

İktidar hırsının çok sayıda partiyi SDA’ya karşı birleştirdiğini ifade eden İzetbegoviç, basında yer alan ABD’nin SDA’nın iktidardan uzaklaştırılması için aktif bir şekilde çalıştığı iddialarını da değerlendirdi. İzetbegoviç, bu konu hakkında ABD’nin Saraybosna Büyükelçisi ile uzun bir görüşme gerçekleştirdiğini ve büyükelçinin kendisine “SDA ile hiçbir problemlerinin olmadığını” söylediğini aktardı.

SDA’nın Bosna Hersek’teki en güçlü parti olduğu ve muhalefete düşse dahi Bosna Hersek’teki Bosnalı, Boşnak ve Müslüman seçmenler için mücadele etmeye devam edeceğini söyleyen İzetbegoviç, “Son 150 senedir Müslümanlar çeşitli şekillerde devamlı surette kötü muameleye maruz kaldı. Bunun zirvesi, son savaşta yapılan soykırım ile yaşandı. Bunlar hakikatler ve bunları görmezden gelecek değiliz. Bu çevresel şartlar dahilinde birinin Müslümanları birleştirmesi, müdafaa etmesi ve komşularıyla barıştırması gerekiyor. Ömrüm yettikçe bunun için çalışacağım” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Teröristlerle kolkola Kandil’de dolaşanlar, bu milletin oylarının temsilcisi olamaz

Read Next

NATO, İsveç veya Finlandiya’ya saldırı olursa tepki verecek