Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek’te son gelişmelerin 30 yıl önceki durumu hatırlattığını ve Boşnaklar ve Hırvatlar arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkan Yardımcısı ve SDA lideri Bakir İzetbegoviç, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada görüşmede Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in radikal adımları ve ona eşlik eden yapı hakkında da görüştüklerini söyledi.

Dodik’e yönelik Amerikan yaptırımlarına da değinen İzetbegovic, “Yaptırımlar başladı ve bu daha bir başlangıç. Fakat yeterli değil hatta yeterli olmaya yakın bile değil. Dodik’in bu zorbalığına ve Dodik ile iş birliği yapan yapıya karşı çok daha kararlı ve etkili yaptırımlar gerekiyor. Tek cevap bu, bu yüzden yaptırımlar kesinlikle güçlenecek, Almanya, Hollanda, İtalya, İskandinav ülkeleri de yaptırımlara dahil olacak… Yaptırımlar çok daha ağır olacak ve kesin sonuç verecek” dedi.

Bosna Hersek’te son dönemde görülen her şeyin 30 yıl öncesini hatırlattığını söyleyen İzetbegoviç, Boşnaklar ve Hırvatlar arasındaki ilişkilerin daha önce ne olmuş olursa olsun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. 

İzetbegovic, “Hırvatistan’ın da Bosna Hersek’in de buna ihtiyacı var. Dolayısıyla bu yönde özel çaba sarf edilmelidir. Plenkovic iyi bir muhatap. Daha fazla iletişim olsaydı, şu anda Hırvatistan’da tek taraflı bir görüntü olmazdı. Milanovic’in ne dediğini gördünüz.. ” diye ekledi.

Bosna Hersek Seçim Kanunu reformu görüşmeleri konusuna da değinen İzetbegoviç, Başbakan Plenkovic’e Bosna Hersek’te Hırvatların anayasanın kendilerine tanıdığından çok daha fazla temsil imkanı bulduklarını ilettiğini söyledi.

Hırvat lider Dragan Covic de İzetbegovic’in Boşnaklar ve Hırvatlar arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin gerekli olduğu değerlendirmesine katıldığını açıkladı. 

Covic, “Bu stratejik bir konu. Başbakan Plenkovic’in bana bildirdiğine göre, bana öyle geliyor ki, eskisinden çok daha güvenle adım atabilmemiz, kurucu halkların meşru temsili sorununu çözmemiz ve aynı zamanda Bosna Hersek’teki diğer birçok sorunu çözmemiz için bir ortam yaratıyoruz.” dedi.

Seçim yasasının bu konulardan sadece biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Covic son olarak şu sözleri ekledi, “Bu yasa, bu yıl yapılması gereken seçimler nedeniyle bugün stratejik olarak önemli, ancak Bosna Hersek’teki tüm duruma, yapılan ilişkilere baktığımızda, daha yapılacak çok şey var. Ve bu yüzden Plenkovic ve İzetbegoviç’in görüşmesi gibi görüşmelerin yapılması çok iyi. Palmer ve Eichhorst ile görüşmelerden önce olumlu bir atmosfere katkıda bulunabilirler.” dedi. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosovalı gurbetçileri taşıyan otobüs Sırbistan’da kaza yaptı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da Kovid-19 rekoru kırıldı