İvanov: Mülteciler İçin Ayda 1 Milyon Avro Harcıyoruz

Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Polonya gazetesi Gazeta Wyborcza yaptığı açıklamada mültecilerin Avrupa Birliği topraklarından gelmesine rağmen, yaşanan mülteci krizinden dolayı Makedonya’nın suçlandığını belirterek “Ne yazık ki Avrupa Birliği Balkanları unuttu ve bu sorunla ilgili biz tek başımıza bıraktı”, şeklinde konuştu.

İvanov, “Mültecilerin ana rotasının Makedonya’dan geçmektedir. Onlara yardım etmek için ayda 1 milyon avro harcamaktayız, sadece polis güçlerinin çalışmaları için ayda 800 bin avro harcamaktayız. Göçmenler ülkemize Avrupa Birliği topraklarından gelmektedir, sorunlarımız AB’deki gelişmelerden kaynaklanmaktadır çünkü sözkonusu sınırları kimse korumamaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanına göre Makedonya göçmenlere insancıl bir şekilde yaklaşmaktadır ve 72 saat içinde transitlerini sağlamaktadır.

İvanov, “Mülteciler bize Yunanistan’dan gelmektedir, onlar Avrupa Birliğinden 450 milyon avro aldı. Biz şimdiye kadar AB’den sadece 90 bin avro aldık, Birlik tarafından vaat edilen ek yardım ise bürokrasi prosedürler dolayısıyla kış aylarda ulaşacak”, şeklinde konuştu.

Kaynak MIA

Read Previous

Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali

Read Next

İstanbul’daki Mitingde Vatandaşlar Tek Yürek Oldu

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *