IUS’un bursluluk sınavına yoğun ilgi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Türk girişimciler tarafından 2004’te kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin (IUS) düzenlediği bursluluk sınavına 1500’den fazla öğrenci girdi.

Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfına (SEDEF) ait IUS kampüsünde gerçekleştirilen bursluluk sınavı yoğun ilgi görürken, IUS Rektörü Ahmet Yıldırım, IUS ve bursluluk sınavıyla ilgili bilgi verdi.

Yıldırım, “Bu sene (sınava) 1590 civarında başvurumuz var ve bu geçen yıla oranla yüzde 60 artışı ifade ediyor ancak kaydı olmadan gelen öğrencilerimiz de var. Bu, IUS’nin artık kalitesini ispatladığını gösteren bir durumdur. Biz çok memnunuz.” diye konuştu.

IUS’ye olan ilginin her geçen yıl arttığını kaydeden Yıldırım, bu durumun üniversitenin eğitim kalitesinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yıldırım, IUS’nin herkes tarafından kabul gören ve en iyi öğrencilerin okumak istediği bir üniversite haline geldiğini belirterek, üniversiteyle bu bağlamda gurur duyduklarını dile getirdi.

Öğrencilerin üniversitede “uluslararası bir ortamda” okuma olanağına sahip olduklarına dikkati çeken Yıldırım, “Uluslararası hocaların eşliğinde, eğitim süreçleri çok iyi tanınmış bir üniversite olarak biz, laboratuvar altyapılarıyla modern bir eğitim sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, öğrencilere “çalışma ve öğrenmeye” devam etmeleri çağrısında bulunarak, sınava Bosna Hersek dışında Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan ve Kuzey Makedonya’dan da katılımcıların olduğu bilgisini verdi.

Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Bölümü (VACD) Başkanı Muhammed Yasir Göz de IUS’un müfredatı itibariyle bölgedeki diğer üniversitelerden ayrılmakta olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

“Bundaki en büyük etken bölgede daha önce uygulanmış olan sistemlerin dışında bir sistem uygulanmasıdır, entegre olmuş bir sistem uygulanmasıdır. Bunu nasıl açıklayabiliriz, özellikle bölümler arası geçiş dışında en büyük etken öğrencilerin istedikleri alanlara yönelebileceği dersleri seçmeleri burada en büyük etken. Ya da öğrencilerin buraya gelirken tercih ettikleri bölümleri değiştirebiliyor olmaları. Bu değişiklik yapma kabiliyeti de üniversitemizi diğer bölge üniversitelerinden ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi.”

Göz, IUS’un en popüler bölümlerinin, Yazılım Mühendisliği, Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı, Psikoloji ve İngiliz Dili ve Edebiyatı olduğunu kaydetti.

Balkan News/AA

Read Previous

Türkiye-Hırvatistan maçının biletleri satışa çıktı

Read Next

Bulgaristan Bakan Yardımcısı Georgieva, BAE’de düzenlenen 10. Arap Havacılık Zirvesi’ne katıldı