IUS’tan çay satarak depremzedelere yardım toplayan 12 yaşındaki Mehanovic’e burs

Bosna Hersek’in başkentinde faaliyet gösteren Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedeler için çay satarak yardım toplayan 12 yaşındaki Benjamin Mehanovic’e üniversite eğitimi için burs hediye etti.

Başkent Saraybosna’daki Dobrinja semtinde kurduğu küçük tezgahın başında çay satarak topladığı yardımları Türkiye’deki depremzedelere gönderen Mehanovic, hem Bosna Hersek hem de Türk halkından takdir toplamıştı.

Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) Başkanı Hasan Topaloğlu, “Kendisi küçük ama yüreği büyük olan Benjamin’i vakıf olarak üniversitemizde ücretsiz, dilediği bölümde okutmak için kendisine sertifika verdik.“ dedi.

Topaloğlu, Mehanovic’in burstan üniversite çağına geldiği zaman yararlanacağını anımsatarak, “Böyle yürekli, merhametli çocukları ödüllendirmek istedik. Bunlar topluma örnek çocuklardır. Sayılarının çoğalmasını istediğimiz için bunları bir şekilde ödüllendirerek topluma rol model gençlik olarak sunmak istedik.“ ifadelerini kullandı.

Mehanovic de tarif edilemez bir mutluluk yaşadığını ifade ederek, “Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yaptığım yardım herkesi mutlu etti. Tezgah başında geçirdiğim günleri saymıyorum. Benim için önemli olan yardım etmek.” diye konuştu.

İhtiyaç halinde yine yardım etmeye hazır olduğunu söyleyen Mehanovic, çay satarak yaklaşık 3 bin KM (30 bin TL) topladığını aktardı.

Baba Edin Mehanovic de oğluna sunulan bu fırsatın gurur verici olduğunu belirtti.

Mehanovic’in jesti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da takdir edilmiş, Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Haberlerde görmüşsünüzdür, Benjamin Mehanovic isimli 12 yaşında bir kardeşimiz, Saraybosna sokaklarında çay satarak yardım parası toplamış. Benjamin kardeşimizin gözlerinden öpüyorum.” ifadelerine yer vermişti.

Çay satarak topladığı paralarla depremlerden etkilenen çocuk ve bebekler için malzeme alan Mehanovic, diğer topladığı yardımları da Pomozi.ba isimli yardım kuruluşuna bağışlamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’deki depremzedeler için konteyner ev taşıyan yardım konvoyu Bosna Hersek’ten yola çıktı

Read Next

İslam İşbirliği Teşkilatından depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye ile dayanışma mesajı