IUS’ta depremzedeler için toplanan yardımların son sevkiyatı yola çıktı

Bosna Hersek’te Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedeler için başlatılan yardım kampanyası kapsamında başkentteki Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde (IUS) toplanan yardımların iki tırlık son sevkiyatı yola çıktı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği ve Türk Kızılay koordinesinde gerçekleştirilen yardım kampanyasının sorumlularından Hilal Yanık, depremin hemen ardından başlatılan kampanyanın, bugün gönderilen son sevkiyat ile tamamlanacağını bildirdi.

IUS’ta eğitim gören öğrencilerin 71’inin deprem bölgelerinden geldiğine dikkati çeken Yanık, “Gönüllü öğrencilerimiz, çalışma arkadaşlarımız, hep birlikte dışarıdan gelen yardımların toplamalarını yaptık, yardımları ayrıştırdık. Isıtıcılarımız, battaniyelerimiz, yorganlarımız, bebek ürünlerimiz ve ağırlıklı olarak hijyen ürünlerimiz şeklinde onları ayırdık. Bugün de tırlarımız geldi.” diye konuştu.

Daha önce gönderilen tırlarda en çok kıyafet yardımına yer verildiğini anımsatan Yanık, bu seferki sevkiyatta daha çok ısıtıcı ve battaniyelerin yer aldığını ifade etti.

Yanık, ikinci el yardım malzemelerinin ise Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Pomozi.ba yardım kuruluşu aracılığıyla depremzedelere ulaştırıldığına işaret ederek, şimdiye kadar Pomozi.ba aracılığıyla da iki tırlık yardım gönderildiğini sözlerine ekledi.

Balkannews

Read Previous

Atatürk, mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi’nde anıldı

Read Next

K. Makedonya’da asgari ücret 20 bin 175 denar oldu