İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella K. Makedonya’da

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, başkent Üsküp’teki temasları kapsamında, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile bir araya geldi.

İki ülke cumhurbaşkanı görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düznledi.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, 8 Eylül’deki Bağımsızlık Günü kutlamasının ertesi gününde İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella’yı ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

Başkan Mattarella’nın geçen yıl Roma’daki son görüşmemizde verdiği sözü yerine getirmesinden ve bir İtalyan cumhurbaşkanının ülkemize yaptığı son ziyaretten neredeyse 23 yıl sonra Kuzey Makedonya’ya bu önemli iade ziyaretini gerçekleştirmeyi başarmasından gerçekten çok mutlu olduğunu kaydeden Pendarovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli meslektaşımla yapılan görüşmelerin her zaman olduğu gibi, bu tür yapıcı toplantılar sayesinde, Makedonya-İtalyan ilişkilerinin yıllardır dostane ve sağlam bir şekilde gelişmesi için yeni, daha iyi bir ortam yaratılmaktadır. Görüşmede, ikili ilişkilerin güncel konuları ve Batı Balkanlar bölgesindeki durum, Avrupa entegrasyonu, güvenlik sorunları ve dünyanın karşı karşıya olduğu ekonomik ve enerji krizlerinin sonuçlarıyla başa çıkma yöntemleri ele alındı.”

İkili ilişkiler bağlamında, ekonomik, parlamenter ve sektörel işbirliklerinin yukarıya doğru geliştiği sonucuna vardıklarını ve daha da derinleştirilmesine hazır olunduğunu ifade eden Pendarovski, “Görüştüğümüz ana konulardan biri Avrupa entegrasyon sürecimizdi. İtalya’ya AB’nin genişleme politikasına verdiği destek ve bu bağlamda bize verdiği tartışmasız destek için kamuoyu önünde teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Read Previous

Rusya, Bosna Hersek’teki AB Barış Gücü EUFOR’u veto etme kararı aldı iddiası

Read Next

Yolda fenalaşan Bulgar tır şoförü, Türkiye’de sağlığına kavuştu