İştip’te “Şiir ve Şairler Buluşması” düzenlendi

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, “Kütüphane Sohbetleri” kapsamında İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi Kampüsü’nde bugün “Şiir ve Şairler Buluşması” etkinliği düzenledi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, “Kütüphane Sohbetleri” kapsamında İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi Kampüsü’nde bugün “Şiir ve Şairler Buluşması” etkinliği düzenledi. Makedonyalı yazar ve şairler Leyla Şerif Emin, Seyhan Yakupi, Mehmed Arif ve Mariya Emiliya Kukubayska, İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Şiir ve Şairler Buluşması etkinliğine Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Doç.Dr. Yovanka Denkova, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mariya Leontiç ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Şiir ve Şairler Buluşması etkinliği sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, “Makedonya ve Türkiye ilişkilerini geliştirmek maksadıyla faaliyet yürüten enstitümüz bugün Doğu Makedonya İştip’te Gotse Delçev Üniversitesi Filoloji Fakültesi ile ortak bir şekilde Makedonyalı Şairler programını tertip ettik” dedi. Bu tarz etkinlikler ile  amaçlarının Makedonya’daki ortak kültürü, ortak değerleri çıkartmak olduğunu belirten Şeker, “Amacımız dilde, kültürde, sanatta özellikle bilimdeki ortak değerleri ortaya çıkartmak geliştirmek, yaygınlaştırmak, zenginleştirmek ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak. Bu programda bizim daha önce MANU’da düzenlediğimiz saygı gecesinin bir devamı mahiyetinde. İnşallah farklı şehirlerde farklı şairler, farklı sanatçılar, farklı akademisyenlerle bu programlara devam edeceğiz. Bu tarz programları Türkiye – Makedonya ilişkilerinin ne kadar iyi olduğunun bir nişanesi olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl “Divanını Yakan Şair” isimli ilk şiir kitabını yayınlayan genç şair Mehmed Arif, TİMEBALKAN’a verdiği açıklamada bugün düzenlenen etkinliğin önemine vurgu yaparak, “Bugün Goce Delçev Üniversitesi’nde filoloji bölümü öğrencileriyle bir araya geldik. Birbirinden değerli şair ve yazarlar kendi edebiyat yolculuklarını, edebiyat hakkındaki fikir ve düşüncelerini öğrencilerle paylaşma fırsatını yakaladılar. Ben konuşmamda şiirle tanışma serüvenimi, ilk şiir kitabımın yayınlanma sürecini, şiir ve edebiyat hakkındaki düşüncelerimi edebiyatseverlerle paylaştım.” şeklinde konuştu.

Doğup büyüdüğü mahalleyi Yugoslavya’ya benzeten Arif, farklı kültür ve milletler arasında büyümüş olmasının kendisine olumlu katkılar sağladığını belirtti.
Gençlerin yazı yazmak ve fikirlerini dile getirmek konusunda cesur olmalarını tavsiye eden Mehmed Arif, “Divan şairi Bâki’nin şu veciz mısralarını hatırlatmak istiyorum: Âvâzeyi bu ‘âleme Dâvûd gibi sal / Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş. Bizler de bu hoş sadanın peşindeyiz. Bu vesileyle bu programı düzenleyen Üsküp Yunus Emre Enstitüsü ve Goce Delçev Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunarım.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

“Üskübistan” kitabının müellifi Leyla Şerif Emin programda yaptığı konuşmada yazı yazmaya nasıl başladığını, şiir ve edebiyat hakkındaki düşüncelerini katılımcılarla paylaşarak gençleri yazı yazmaya teşvik etti.

“Giden Üç Adam” kitabının müellifi Seyhan Yakupi nasıl kitap okumaya ve yazmaya başladığını hayatından kesitler sunarak edebiyatseverlerle paylaştı.

Mariya Emiliya Kukubayska, Yunus Emre ve şiirleri üzerine yapmış olduğu değerlendirmeyi içeren makaleyi okuyarak şiir üzerinden insanlığın ortak değerlerine vurgu yaptı.

“Şiir ve Şairler Buluşması” etkinliği sonunda Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından Makedonyalı yazar ve şairler  Leyla Şerif Emin, Seyhan Yakupi, Mehmed Arif ve Mariya Emiliya Kukubayska’ya teşekkür belgesi takdim edildi.

Read Previous

Türk Kızılayından Kosova’ya insani yardım

Read Next

Makedonya’da Türk Bayrağına Saldırıya UETD’den Tepki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *