Kuzey Makedonya’nın İştip ve Plasnitsa belediyelerinde bugün belediye başkanı seçimi gerçekleşti.

Söz konusu iki belediyede, eski belediye başkanlarının yürütme erklerinde yeni görevlere getirilmelerinden dolayı düzenlenen erken seçimlerde resmi olmayan verilere göre İştip Belediye Başkanlığı’na Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nden (SDSM) adayı Saşko Nikolov kazandı.

SDSM İştip Şubesi’nde açıklamalarda bulunan Nikolov, “Bugün vatandaşlarımız, güzel İştip’imizin sakinleri, sorumluluk ve Avrupa politikalarını desteklediğini gösterdi. İştip, gelecekteki belediye başkanına oy verdi ve demokratik yolda devam ettiğini gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

İştip Belediye Başkanlığı için SDSM adayı Saşko Nikolov, bağımsız aday Trajçe Mitev, TMRO’dan Lazar Naumov ve diğer adaylar yarıştı.

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Başkanı Ali Ahmeti sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Plasnitsa’da kendi adayları Ali Yaoski’nin seçimleri kazandığını duyurdu.

Ali Yaoski seçimle ilgili yaptığı açıklamada, “Kovid-19 ile karşı karşıya olduğumuz bu dönemde zamanını ayıran ve kitlesel olarak oy kullanan seçmenlere, belediye başkanlığı görevini hilesiz ve saygıyla yerine getirecek gerçek kişiye oy veren seçmenlere teşekkür ediyorum. Bu 10 ay boyunca önceki belediye başkanının bıraktığı yerden projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Plasnita Belediye Başkanlığı için ise BDİ’den Ali Yaoski ile Türk Milli Birlik Hareketi’nden (TMBH) Ramazan Şerifovski yarıştı.

İştip’in eski belediye başkanı Blagoj Boçvarski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı görevine, Plasnitsa Belediye Başkanı İsmail Yahoski de milletvekili seçilmişti.

Yeni seçilen belediye başkanlarının 2021 sonbaharında yapılacak olağan yerel seçimlere kadar dokuz aylık bir görev süresi olacak.

Önceki Haber

Arnavutluk’ta protestolar 5. gününde devam etti

Sonraki Haber

TFF ve Fenerbahçe’den, Hırvat teknik direktör Bariç için başsağlığı mesajı