İşte Türk milletvekili adaylarının seçimlere katıldığı ittifak ve sıralar

Kuzey Makedonya’da 8 Mayıs’da düzenlenecek Parlamento Seçimleri için resmi seçim kampanyası bugün başladı.

Kuzey Makedonya’da 24 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu, 8 Mayıs’ta da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ile parlamento seçimleri düzenlenecek.

Ülkenin bağımsızlığından bu yana 7. Kez düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 5 Makedon 2 Arnavut kökenli aday yarışırken Türk aday bulunmuyor.

Ülke, anayasal isminin değiştirilmesi, NATO’ya katılım, AB müzakerelerinin devam etmesi için gerekli anayasa değişiklikleri, kurulan yeni siyasi parti ve ittifaklarla hem çok önemli hem de tahmin edilmesi güç bir seçim sürecine girdi.

Tam bu noktada ülke genelinde dağınık bir şekilde yaşayan Makedonya Türkleri, seçimlerin 6 farklı seçim bölgesinde gerçekleşmesinden dolayı katıldıkları farklı ittifaklarla şimdiye kadar kazanılan milletvekili sayısını ikiye katlama, hatta 5 milletvekili çıkararak Meclis’te grup oluşturabilme fırsatıyla karşı karşıya.

Şimdi isterseniz gelin hep beraber geçen seçimlerdeki oy oranları ve gelecek projeksiyonuyla milletvekili seçilebilme potansiyeli olan Türk milletvekili adaylarına göz atalım.

8 Mayıs’ta düzenlenecek Genel Seçimlerde iki Türk milletvekili adayı liste taşıyıcısı konumunda. Demokratik Bütünleşme Birliği -BDİ öncülüğündeki Avrupa İttifakı Cephesi’nde 3. Seçim Bölgesi (Kuzey Doğu Makedonya) Liste taşıyıcısı Prof. Dr. Süleyman Baki ve 4. Seçim Bölgesi (Güneydoğu Makedonya) Liste Taşıyıcısı Türk Demokratik Partisi’nden (TDP) Enver Hüseyin yer alıyor.

Aynı İttifak’tan TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, 6. Seçim Bölgesi’nde (Gostivar ve Kalkandelen) 6. Sırada yer alırken, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat da aynı seçim bölgesinde 8. Sırada bulunuyor.

Ciddi sayıda Türk nüfusun yaşadığı 5. Seçim Bölgesi’nde (Merkez Jupa, Plasnitsa, Kırçova bölgesi) geçtiğimiz dönem de BDİ’den milletvekili seçilen İsmail Yahoski 4. Sırada, TDP’den Fehmi Skender ise 5. Sırada yer alıyor.

2024 seçimlerine ana muhalefet partisi VMRO DPMNE öncülüğündeki “Senin Makedonyan” Koalisyonu ile katılan Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç 6. Seçim Bölgesi’nde 4. Sırada yarışacak.

Seçimlere, bu sene de iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki Avrupa Geleceği Koalisyonu ile katılan Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı Enes İbrahim, 5. Seçim Bölgesi’nde 5. Sırada bulunuyor.

Az önce bahsettiğimiz ve her birinin ayrı ayrı analize ihtiyaç duyduğu farklı konu başlıkları ve nedenlerden dolayı bu seneki parlamento seçimlerinde geçen yıllardaki seçimlere oranla çok daha fazla Türk milletvekili adayı bulunuyor.

8 Mayıs seçimlerinin ardından Meclis’te en kötü ihtimalle en az 3, en iyi ihtimalle en fazla 8 Türk milletvekili bulunabilir.

Doğru bir strateji ve planlama ile birlik ve beraberlikle Makedonya Türkleri yasama organı Meclis’te rekor sayıda temsil oranına sahip olabilir.

Read Previous

Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bosna Hersek’te

Read Next

Arnavutluk’ta “Osmanlı İmparatorluğu’nun önde gelen Arnavut şahsiyetleri İlyaz Bey Mirahori ve Koçi Bey” Sempozyumu düzenlendi