İsrail’in saldırılarında öldürülen Filistinli çocuklar Saraybosna’da anıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden çocuklar anıldı.

Etkinliği organize eden Slice of Resistance (Direnç Dilimi) Topluluğu, yaptığı açıklamada, Saraybosna’daki simge noktalara, İsrail’in saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların isimlerinin yazıldığı kırmızı kurdelelerin asıldığını belirtti.

Açıklamada, hayatını kaybeden Filistinli çocukların anılmasına yönelik düzenlenen anma etkinliğinin eş zamanlı olarak İstanbul ve Oxford kentlerinde de yapıldığı ifade edildi.

– İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze içerisindeki çatışmalarda, 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 4 bin 710’u çocuk ve 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 200 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu, işgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.AA

Read Previous

Borrell, Gazze’nin idaresinin yalnızca Filistin Yönetimi’ne bırakabileceğini söyledi

Read Next

Yunanistan’da 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının yıl dönümünde Filistin’e destek mesajı