İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 39’uncu gününde de şiddetlenerek devam ediyor

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılar 39’uncu gününde de şiddetlenerek sürüyor.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi.

İsrail savaş uçaklarının Han Yunus’un doğusunda El-Aga ve Ebu Cemize ailelerinin evine düzenlediği saldırıda çoğunluğu çocuk 10 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda yaralananların da olduğu belirtildi.

El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, İsrail savaş uçaklarının, Cibaliya Mülteci Kampı’nda El-Fahura okulu yakınındaki Es-Sevarike ailesinin evinin bombalaması sonucu 6 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki bombardımanda Filistinli milli voleybolcular Hasan Zaiter ile İbrahim Kasie’nin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Gece boyu süren saldırılarda Cibaliya’da 12 evin tamamen yıkıldığı, onlarca kişinin öldürüldüğü ifade edildi.

İsrail güçleri Batı Şeria’da 8 Filistinliyi öldürdü

Tulkerim’e baskın yapan İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Bölgedeki evlerin çatılarına yerleşen keskin nişancılar, Filistinlilere ateş açtı. İsrail güçleri ayrıca insansız hava aracıyla roket fırlattı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Tulkerim’deki saldırısında 21 ila 33 yaşlarında 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Evlere ve çeşitli noktalara baskınlar sürerken askerler eşliğinde bölgeye gelen buldozerler, Tulkerim Mülteci Kampı girişindeki El-Medaris Caddesi’nde altyapıya büyük zarar verdi. İş makinesi, kentteki Kudüs Üniversitesinin bir tarafını da tahrip etti.

El Halil’de de 1 Filistinli öldürüldü

Filistin resmi haber ajansı WAFA da İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın El-Halil kentinin doğusundaki Beyt Aynun yakınlarında saldırı düzenleyeceğini sandıkları 20 yaşındaki Filistinli Muhammed Abdulmecid el-Halayka’ya ateş açtığını ve Filistinli gencin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin sabah saatlerinden bu yana Batı Şeria’da hayatını kaybedenlerin sayısının 8’e ulaştığını, 4’ü ağır 12 yaralının bulunduğunu aktardı.

Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 196’ya yükseldi.

İsrail güçleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 2’si çocuk 31 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin dün gece Kudüs ile El Halil, Ramallah, Kalkilya, Cenin ve Beytüllahim kentlerinde Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenlediği belirtildi.

Gece boyu süren baskınlarda 2’si çocuk 31 Filistinlinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, baskınlar sırasında Filistinlilerin, orantısız güç kullanılarak darbedildiği, gözaltına alınan kişiler ve ailelerinin tehdit edildiği, evlere ve eşyalara zarar verildiği, cep telefonlarına ve bazı eşyalara el konulduğu kaydedildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 2 bin 570’den fazla Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edilen açıklamada, bu sayının, evlerde, askeri kontrol noktalarında gerçekleşen gözaltılar ile baskı uygulanarak ya da aile bireyleri rehin tutularak teslim olmaya zorlananları da kapsadığı kaydedildi.

Ayrıca bu sayının gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılanlar ile hâlen gözaltında tutulanları kapsadığı aktarıldı.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne bir aydan uzun zamandır sürdürdüğü ağır bombardımana paralel olarak işgal altındaki Batı Şeria’da da baskınlar, gözaltı operasyonları, kentleri askeri kontrol noktalarıyla birbirinden ayırma uygulamalarıyla Filistinlilere yönelik ihlallerin ve şiddetin derecesini gittikçe yükseltiyor.

Yahudi yerleşimcilerin de Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde Filistinlilere yönelik şiddeti durmuyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinli sayısı 196’ya ulaşmıştı.

Gazze’deki bir İsrail askeri “Filistinlileri kovacaklarını ve buraya yerleşeceklerini” söyledi

Her ne kadar İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Gazze’yi işgal etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını” iddia etse de bölgeye giren İsrail askerlerinden yeni itiraflar gelmeye devam ediyor.

Sosyal medyada yayımlanan bir görüntüde, Gazze’ye yönelik saldırılarda ağır hasar almış bir binanın önünde 4 İsrail askeri görülüyor.

Askerlerden birinin, İbranice yaptığı konuşmada, “Gazze’yi işgal etme niyetleri olmadığını” ileri süren Netanyahu’ya seslenerek, “Görevimizi, tamamlayıncaya kadar devam edeceğiz; (Gazze’yi) ‘fethetmek’ (Gazze’deki Filistinlileri) kovmak ve (buraya) yerleşmek. Bunu duydun mu Bibi (Netanyahu’nun lakabı)? ‘fethedeceğiz’, kovacağız ve yerleşeceğiz.” dediği duyuluyor.

Sosyal medyada yayınlanan ve Gazze’nin kuzeyindeki sahil bölgesinde birkaç gün önce çekildiği iddia edilen bir görüntüde de İsrail askeri buraya İsrail bayrağı dikmişti.

Görüntüde konuşan İsrailli bir komutan, “2 bin yıllık sürgünün ardından Gazze’nin limanlarına sahillerine geri döndük. Buradan 20 yıl önce kovulmuştuk. Bu görevi bitirmenin başka yolu yok. İsrail’in hedefi hiç bitmez. Bizim hedefimiz. İsrail’in hedefi, 2 bin yıllık kaybı, bu durduğumuz yerde. Bu savaşa ayrı girdik, bir bitiyoruz. Başımız yukarıda, artık oyalanmak yok. Bizler İsrail halkı, İsrail toprağı için savaşıyoruz. Burası bizim toprağımız.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Genelkurmay Başkanı: (Lübnan sınırındaki) Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Halevi, ülkenin kuzeyindeki bir komuta merkezini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Halevi, “savunma ve saldırı planlarını onaylayarak” tüm güçlere “harekete geçmeleri için yüksek teyakkuzda olmaları” talimatını verdi.

Halevi, “Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz. Hedefimiz güvenliği sağlamak. Güvenlik durumu, kuzeydeki vatandaşların evlerine döndüklerinde, emniyette hissetmedikleri bir vaziyette kalmayacak.” ifadesini kullandı.

İsrail, 7 Ekim sonrası Gazze Şeridi çevresini ve Hizbullah ile sıcak çatışmaların başladığı kuzeyde Lübnan sınırındaki 4 kilometre mesafelik yerleşim alanlarını boşaltmıştı.

İsrail’in açıkladığı rakamlara göre, 120 bin kadarı Lübnan sınır bölgesinden olmak üzere yaklaşık 200 bin İsrailli ülke içinde turistik işletmelere, devlet misafirhanelerine ve farklı yerleşkelere yerleştirilmişti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 46’sı Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda, 6’sı kuzeyde Lübnan sınırında olmak üzere 365’i asker 1200’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı, bu kişilerin en az 4 bin 630’unu çocuklar ve 3 bin 130’unu kadınlar oluşturuyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 193 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu öldü.
AA

Read Previous

Yunanistan’daki Müslüman STK temsilcileri Batılı ülkelerin İsrail konusundaki ikiyüzlülüğünü eleştirdi

Read Next

Miçotakis: Bu çatışmanın tırmanmamasını sağlamak hepimizin çıkarına