İsrail’in 162 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 31 bin 553’e yükseldi

İsrail ordusunun, halkı aç ve susuz bırakıp yardımların ulaşmasını engelleyerek insani felakete yol açtığı Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda can kaybı son 24 saatte 63 artarak 31 bin 553’e çıktı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 162 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 63 Filistinliyi daha öldürdüğü kaydedilen açıklamada, Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısının 31 bin 553’e yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada, son saldırılarda İsrail güçlerinin 112 Filistinliyi daha yaraladığı ve Gazze Şeridi’nde toplam yaralı sayısının da 73 bin 546’ya ulaştığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını kaydetti.

Almanya ilk kez paraşütle Gazze’ye yardım malzemeleri ulaştırdı

Almanya Savunma Bakanlığı, ilk kez paraşütle Gazze’ye yardım malzemeleri ulaştırıldığını bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya platformu X’ten yapılan açıklamada, Alman Hava Kuvvetlerinin ilk kez bugün Gazze’ye paraşütle insani yardım malzemeleri indirdiği belirtildi.

Açıklamada, yardım taşıyan uçakların Fransa’nın Evreux kentinde konuşlandığı kaydedildi.

Alman Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada ise C-130 tipi uçakla taşınan 4 ton acil ihtiyaç duyulan gıdanın paraşütle Gazze’ye indirildiği ve 4 paletin yaklaşık 1000 metre yükseklikten bırakıldığı aktarıldı.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, yaptığı açıklamada, “Bu şekilde acilen ihtiyaç duyulan ilaç ve gıdanın Gazze’de zor durumdaki insanlara ulaşmasını sağlamaya katkıda bulunabiliyoruz.” dedi.

Almanya, Ürdün tarafından Gazze’ye havadan yardım ulaştırılması için başlatılan operasyona katılacağını bildirmiş ve bu görevin Fransa’nın Evreux kentindeki C-130J Hercules nakliye uçaklarıyla yürütüleceğini duyurmuştu.​​​​​​

İsrail hapishanesinde baygın halde bulunan bir Filistinlinin öldüğü duyuruldu

İsrail hapishanesinde 4 gün önce hücresinde baygın halde bulunduğu belirtilen Cuma Ebu Ganime’nin (26) hayatını kaybettiği bildirildi.

Konuya ilişkin haber, Yediot Ahronot gazetesinde yer aldı.

İsrail Cezaevleri Yönetimine dayandırılan haberde, Biru’s Seba kentinde Eshel Hapishanesindeki gardiyanların, Ebu Ganime’yi hücresinde baygın halde bulduğu aktarıldı.

Hastaneye sevk edilen İsrail vatandaşlığına sahip Necef sakini Ebu Ganime’nin burada hayatını kaybettiği kaydedildi.

Filistinli yetkililerden ve Hamas’tan Ebu Ganime’nin vefatıyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail güçleri, Aralık 2023’te Gazze Şeridi’nden dönüşü sırasında Ebu Ganime’yi gözaltına almış ve soruşturma için İç İstihbarat Servisi Şin-Bet’e teslim etmişti.

Hakkında hazırlanan iddianamede Ebu Ganime’nin, 2016 yılında Gazze Şeridi’ne sızarak Hamas hareketinin askeri kanadına katıldığı ve İsrail ordusunun ülkenin güneyindeki konumları hakkında hassas bilgiler verdiği iddia edilmişti.


AA

Read Previous

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic Genel Seçimde Aday Olacak

Read Next

TİKA’dan Gostivar’da çiftçilere tarımsal ekipman desteği