İsrail’in 145 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 30 bine dayandı

İsrail ordusunun, halkı zorla aç bıraktığı abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda can kaybı son 24 saatte 76 artarak 29 bin 954’e yükseldi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 145 günden bu yana devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail’in Gazze’de dünden bu yana sivilleri hedef alan saldırılarında 76 Filistinlinin öldürüldüğü, 110 Filistinlinin de yaralandığı kaydedildi.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 29 bin 954’e, yaralananların sayısının da 70 bin 325’e çıktığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca hâlen enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulandı.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da 35 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyetinin ortak açıklamasında, 7 Ekim 2023’ten bu yana gerçekleştirilen gözaltılara ilişkin son bilgiler paylaşıldı.

Açıklamada, İsrail güçlerince son 24 saatte Batı Şeria’ya düzenlenen baskınlarda aralarında çocukların da bulunduğu en az 35 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Söz konusu gözaltıların, Batı Şeria’nın Yata, Beytüllahim, Cenin ve Ramallah kentleri ile Kudüs’te gerçekleştirildiği kaydedildi.

İsrail güçlerinin baskınlar sırasında Filistinlileri darbettiği, evlerine ve araçlarına zarar verdiği vurgulandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısının 7 bin 305’e yükseldiği kaydedildi.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

AA

Read Previous

Yunanistan’da dezenformasyonla mücadele birimi kurulması planlanıyor

Read Next

Milli Savunma Bakanı Güler, Saraybosna’ya gitti