İsrail’deki K. Makedonya vatandaşlarının bir kısmı döndü bir kısmının yarın dönmesi bekleniyor

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, 60 Kuzey Makedonya vatandaşının ülkeye döndüğünü 90 vatandaşın da yarın dönmesinin beklendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, gün içinde şu ana kadar İsrail’den 150 vatandaşımızla temasa geçildiğini, bunlardan 60’ının geldiğini, geri kalan 90’ının da yarın Kuzey Makedonya’ya dönmesini beklediğini bildirdi.

Kahire’deki büyükelçiliğin, İsrail ablukası öncesi Mısır’la olan tek sınır kapısı kapanmadan önce dışarı çıkamayan Gazze Şeridi’ndeki bir çiftle iletişim halinde olduğunu kaydeden Osmani, ‘’Şu anda güvendeler. Oradaki durum çok değişken ve onları bir tür risk altında sayabiliriz. Bunların serbest bırakılması için Mısır’daki yetkililerle de çalışıyoruz, ardından Mısır’dan ulaşımı ayarlayacağız. Ancak şu an için onları Gazze’den çıkarmamızın bir yolu yok.’’ ifadelerini kullandı.

Gazze bölgesinde tehdit altındaki bölgelerde bulunan vatandaşlardan bir kısmı dün gece uçakla Atina’ya geldi ve şimdiden evlerine doğru yola çıktı.

Osmani, söz konusu vatandaşların Atina’da büyükelçiliğimiz tarafından karşılandıklarını, buradan otobüslerle sınıra götürüldüklerini, buradan da Dışişleri Bakanlığı’nın kendilerini araçlarla alıp evlerine götürdüğünü belirtti.

Read Previous

İsrail’den Komsic’e Filistin tepkisi

Read Next

Köprü ve Kardelen dergileri İstanbul’daki dergi fuarında yerlerini aldı