İsrail zulmünü konu alan oyuna Apple’dan onay

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmü konu alan oyunu reddeden Apple, gelen tepkiler üzerine kararından vazgeçti. Liyla and The Shadows of War oyunu artık iOS’tan indirilebiliyor.

Filistin ve Gazze’de, İsrail nedeniyle yaşanan insanlık dramı tüm dünya tarafından biliniyor. İsrail, kendi ürettiği gerekçelerle zaman zaman Gazze’de katliam yapıyor. Bu katliamlarda insanlar büyük küçük, kadın erkek demeden öldürülüyor. Dünyaya gözlerini yeni açan bebekler, bu saldırı zamanlarında atılan füzeler nedeniyle henüz kundaktayken hayatını kaybediyor.

İşte Filistinli uygulama geliştiricisi Rasheed Abueideh, bu katliamı konu alan bir mobil oyun geliştirdi. Liyla and The Shadows of War (Leyla ve Savaşın Gölgeleri) isimli 2 boyutlu bu oyun siyah beyaz grafiklerden oluşuyor. Oyunda Filistinli karakter, İsrail’in uyguladığı zulümlerden kurtulmak için mücadele ediyor. Abueideh, bu oyunla birlikte savaşın iç yüzünü ve yaşanan dramı oyun üzerinden anlatmayı hedefliyor.

Söz konusu oyun Android işletim sistemli cihazlar için Google Play üzerinden yayınlandı. Ücretsiz olarak sunulan oyunu Android mobil cihaz kullanan herkes dilediğince indirip oynayabilir.

Lakin Apple cephesinde farklı gelişmeler yaşandı. Herkesin bildiği gibi Apple mobil işletim sistemi olarak tablet ve telefonlarında iOS kullanıyor. Uygulama geliştiricisi, söz konusu oyunu iOS platformunda yayınlamak istediğinde bir uyarı mesajıyla karşılaştı.

Apple’dan gönderilen mesajda kısaca “siyasi nedenlerden ötürü bu uygulamanın oyun kategorisinden kaldırılması gerektiği” ve uygulamanın haber kategorisine konulmasının daha doğru olacağı yazıyordu.
İşin ilginç yönü ise bu oyuna izin vermeyen Apple’ın, İsrailliler tarafından geliştirilen savaş oyununa müsaade etmesiydi. Zira Israeli Heroes (İsrail’in Kahramanları) isimli oyunda, üzerinde İsrail bayrağı olan füzeler fırlatılıyor.

Gelen tepkiler üzerine Apple geri adım attı ve Leyla’nın hikayesini oyun olarak kabul etti. Tıpkı Android kullanıcıları gibi, iOS mobil cihaz kullanıcıları da Liyla and The Shadows of War oyununu App Store’dan indirerek oynayabilir.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Rakka’da binlerce sivil göç yolunda

Read Next

İstanbul Boğazı’nda rekor atlayış

One Comment

  • Why couldn’t I have the same or similar opinions as you? T^T I hope you also visit my blog and give us a good opinion. baccaratcommunity

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *