İspanya’da ‘Kurtuba Cami-Katedrali’nin Statüsü Tartışılıyor

İslam tarihi ve eserleri konusunda uzman 100 akademisyen ve araştırmacı, İspanya hükümetini Piskoposluğun Kurtuba Cami-Katedrali’ni mülkiyetine geçirmesini engellemeye çağırdı.

İspanya’nın güneyindeki Andalucia (Endülüs) Özerk Bölgesi’nde yer alan Cordoba (Kurtuba) kentindeki Kurtuba Cami-Katedrali’ni Katolik Kilisesi’nin sahiplenmesinden kaynaklanan tartışmalar devam ediyor.

İslam tarihi ve eserleri konusunda uzman 100 akademisyen ve araştırmacı bir bildiri yayınlayarak Kurtuba Cami-Katedrali’nin mülkiyetini savundu, Cordoba Piskoposluğu’nu “Tarihi eserlerin ehemmiyetini bilmemezlikle ve hatırasını çalmakla” suçladı.

Akademisyenlerden ortak çağrı

İspanya, ABD, İngiltere, Fransa, Portekiz, İrlanda, Türkiye, Şili, Almanya ve Fas’tan Ortaçağ, İslam tarihi ve Doğu bilimleri konusunda uzman, 36 ayrı üniversiteden akademisyen ve araştırmacının imzasını taşıyan bildiride, İspanya hükümetine Cordoba Piskoposluğu’nun Kurtuba Cami-Katedrali’ni mülkiyetine almasını engellemek üzere müdahale etme çağrısı yapıldı.

Bildiride “Kurtuba Cami-Katedrali’nin mülkiyetinin Piskoposluğa ait olduğuna dair kanuni dayanak çok zayıf, çünkü 1236 yılındaki İspanya Kralı 3. Fernando’nun Camii hakkındaki emri, ondan yararlanılması ve kullanılmasına ilişkindir, mülkiyet hakkıyla alakalı değildir” denildi.

AA

Read Previous

Kosova-Makedonya Sınırı Kimlik Karti İle Geçilebilecek

Read Next

Gümülcine Belediyesi Sembolik Olarak İşgal Altına Alındı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *