İspanya – Kosova maçında ‘büyük harf’ gerginliği

İspanya, 2022 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu’nda Kosova’yı ağırladı.

Karşılaşmayı İspanya 3-1 kazandı. Ev sahibine galibiyeti getiren golleri Olmo, Torres ve Moreno atarken Kosova’nın tek sayısı ise Besar Halimi ile geldi. 

Dün düzenlenen ve Kosova Teknik Direktörü Bernard Challandes’in de yer aldığı basın toplantısında ise bir isim krizi yaşanmıştı. Kosova Milli Takımı ekibiyle medya arasında ‘Kosova’ ismini kullanmama nedeniyle yaşanılan gerginlik de dikkatleti çekmişti. İspanyol muhabirin ‘Takım hocasına soruyorum’ demesinin ardından Kosova teknik heyeti ‘Hangi takım hocası lütfen söyler misiniz?’ diyerek ısrarcı olmuştu. 

İspanya, Kosova’yı devlet olarak tanımayan ülkeler bloğunda yer alıyor. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha González Laya ise bunun futbol maçı olduğunu, bir spor olduğunu, sorumlu olanın FIFA olduğunu ve maçın çerçevesini çizecek olanların da kurallar olduğunu açıklamıştı. 

‘BÜYÜK HARF’ KRİZİ

Maçın resmi yayıncısı olan kanalda ise Kosova’nın kısaltmasının ‘kos’ olarak küçük harflerle yazılması ise sosyal medyada bazı kullanıcıların tepkilerine neden oldu. İspanya Futbol Federasyonu da, maç anonsunda Kosova’nın adını küçük harflerle kullanmıştı. 

Kaynak: ntvspor

Read Previous

Elif Elmas attı, K. Makedonya Almanya’yı deplasmanda mağlup etti

Read Next

Yunanistan’da Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor