İsmail Ali: “Makedonya’da yeni şeyler söylemenin vakti geldi”

Makedonya’da Türkiye Mezunları Derneği ‘nin girişim heyeti bu akşam başkent Üsküp’te, Stone Bridge otelinde bir araya gelerek derneğin tanıtımını yaptılar. Makedonya’da Türkiye Mezunları sayısı tam olarak net değil. Ancak net olan Türkiye’nin Gazi ve ODTÜ Üniversiteleri arsındaki tatlı rekabetin daha şimdiden dernek çalışmalarına yansıması. Bu akşamki tanıtım törenine çok sayıda davetli katıldı.

Haber: Hüsamettin Gina

13230987_10154159593989328_1076686036_n

Türkiye Mezunları Derneği şeffaf olmanın yanı sıra çalışmalarında yenilikçiliğe önem verecek. Türkiye’nin değişik üniversitelerinde eğitimlerini tamamlayan talebe sayısı şu an itibari ile tam net olarak bilinmiyor. Sadece internet ortamından derneğe başvuran Türkiye Mezunları’nın sayısı 100’den fazla.

13250562_10154159594419328_1469325664_n

Ancak görünen o ki Gazi ve ODTÜ Üniversiteleri arasındaki tatlı rekabet, dernek çalışmalarında da boy gösterecek.

İnternet ortamında böyle bir girişimiz olduğundan bahsettiğimiz günden üye sayımız çok kısa süre içerisinde 100 aştığını belirten Celadin Culi, “girişim heyetinde olduğu gibi üyeler arasında da çok kültürlü çok dinli, çok dinli, Makedonya’nın yansımasını görmek mümkündür” şeklinde konuştu.

“Maalesef yıllardır Türkiye mezunları ile alakalı kapsamlı bir strateji geliştirilmedi”

Girişim heyetinde yer alan Cumhurbaşkanı danışmanı İsmail Ali bu geceye özellikle hazırlandığını belirterek güzide bir topluluğun karşına çıkacağının farkında olduğunu belirtti. Ancak yine de herhangi bir konuşma metni hazırlamadan kalbinden geçenleri paylaşacağını vurguladı.

İsmail Ali, “Maalesef yıllardır Türkiye mezunları ile alakalı kapsamlı bir çalışma yapılmadı. Kaspamlı bir strateji geliştirilmedi” dedi.

Cumhurbaşkanı danışmanı İsmail Ali, sözlerine şöyle devam etti:

“İnanın ki bu topluluk bütün sığ politik tartışmaları, bütün ideolojik saplantıları ve zaman zaman ülkemizde hastalık olmuş bölgeselciliği bir kenara iterek ortak bir hedef için yola koyulduk. Biz artık Makedonya’da yeni şeyler söylemenin vaktinin geldiğini düşünüyoruz“

“Her zaman sizin yanınızda olacağız”

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, yaptığı selamlama konuşmasında bu vesile ile aranızda bulunmaktan gerçekten heyecan ve büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

13233369_10154159596849328_454710160_n

Ömür Şölendil, “Aslında patenti sayın Kahveciye ait olmak üzere müsadenizle söyleyeyim o hatırlattı. Bende bir Türkiye mezunu olarak belki aranıza katılabilirim” dedi.

Büyükelçi Ömür Şölendil, ayrıca Türkiye’de yüksek tahsil görmenin çok önemli olduğunun altını çizerek, “bunun kadar önemli bir hususta değerli kardeilerimizin bu eğitimi aldıktan sonra Makedonya’ya dönerek orda öğrendiklerini, birikimlerini, tecrübelerini burada hayata geçirmektir. Her zaman sizin yanınızda olacağız” şeklinde konuştu.

“ODTÜ’lü değilim ama Bakan oldum”

Girişim heyetinde yer alan Makedonya Hükümeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako, Türkiye mezunlarının Makedonya’nın Türkiye’de ve Türkiye’nin de hem Makedonya’da hem de bulunduğumuz her yerde gönüllü elçileri olacaklarını vurguladı.

Gazili Furkan Çako, “Bizler bundan sonra mezunlar olarak birbirimiz ile bağlarımız koparmayalım. Dayanışma sergileyelim. Ve şunu unutmayalım. Ben her zaman Bakan olmayacağımın farkında olan biriyim. Ama her zaman Türkiye mezunu olacağımın farkındayım” dedi.

13278198_10154159597254328_1846924293_n

Furkan Çako ayrıca “konuşmamda sürekli Gazililer vurgusunu yaptım. Selamlarken hep sevgili Gazililer dedim. Hem çekişmem vardı Ankara’da ODTÜ’lülerle. O yüzden bunu özellikle vurgulamaktayım. Sevgli ODTÜ’lüler, evet ben ODTÜ’lü değilim, bir Gaziliyim ama Gazi’li olarak Bakan oldum. Darısı ODTÜ’lilerin başında” dedi.

Read Previous

“Kosova’yı tanıyan ikinci ülkeyiz”

Read Next

TİKA’dan Afganistan’da eğitime destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *