İslam Birliği’nden helal sertifikası bulunan “domuz etli ürün” açıklaması

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği, ülkedeki market zincirlerinden birinde domuz eti bulunan konserve ürününde bulunan “Helal” sertifikasının kendileri tarafından değil ürünün üretildiği Sırbistan’da verildiğini açıkladı.

İslam Dini Birliği’nden ülkede büyük yankı uyandıran konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Helal Standardı Ajansı’nın ürünlerin Helal Standart sistemine göre sertifikalandırılmasıyla ilgilenen ülkedeki tek kurum olduğunu ve Helal logosunun değerini koruduğumuzu size bildirmekle yükümlüyüz. “Stokomak DOO Üsküp” marketlerinde Helal logolu ve domuz eti de içeren etli konserve satılmaktadır. Söz konusu ürünün Sırbistan Cumhuriyeti’nde üretildiğini ve aynı ürünün logoyu oradan sağladığını bildiriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İslam Dini Birliği anayasal yükümlülüklerine ve ajansın Helal Standardı tüzüğüne dayanan bir ajans olarak, söz konusu şirkete (Stokomak Doo Skopje) bu ürünü dolaşımdan çekmesi için doğrudan bir talepte bulundukları kaydedilen açıklamada, Sırbistan’daki İslam Birliği’ne de üretici firma için helal sertifikasını geri çekmesi önerisinde bulunuldukları belirtildi.

Vakayı İslam Dini Birliği’ne sundukları için inananlara teşekkür edilen açıklamada, benzer durumlarda kendi kurumlarına başvuru yapılması çağrısında bulundu.

Read Previous

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Pekanov: Bulgaristan, avroya geçtikten sonra fakirleşmeyecek

Read Next

Bosna Hersek ve Sırbistan, Ukrayna’daki referandumları tanımadıklarını açıkladı