Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri), Ramazan Bayramı namazı ve sırasında uyulması gereken kuralları açıkladı.

İslam Birliği’nden yapılan açıklamada bayram namazı ve esnasında uyulması gereken tedbirler açıklandı.

Açıklamada, sabah namazının evde kılınması, bayram namazının 15 dakikadan kısa sürmesi, fiziksel temastan kaçınılması, mezarlık ziyaretlerinin iptal edilmesi, geleneksel akraba ziyaretlerinin en aza indirilmesi, camilerin dezenfekte edilmesi, zorunlu koruyucu maske kullanılması, camiye giriş çıkışlarda ellerin dezenfekte edilmesi ya da eldiven taşınması, her vatandaşın kendi seccadesini taşıması, camilerin avlularının kullanılması, sosyal mesafenin korunması, camide gruplar halinde durulmaması ve abdestin evde alınması gibi tedbirler sıralandı.

Aynı zamanda her yıl farklı bir camide geleneksel olarak düzenlenen Ramazan Bayramı Merkezi töreninin içinde bulunulan durumdan dolayı iptal edildiği duyuruldu.

Hatırlanacağı üzere İslam Birliği tarafından dün yapılan açıklamada, camilerin ibadete açıldığı günden bu yana ülkedeki tüm müslümanlar tarafından tavsiye edilen önlemlere saygı duyulduğunu ve herhangi bir sorunun oluşmadığını ve bu nedenle Bayram namazını iptal etmek gibi bir sorumluluğun alınmayacağı vurgusu yapılmıştı.

 

Önceki Haber

Son 24 saatte 40 yeni vaka

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Kurti Mamuşa’da zarar gören tarım alanlarını ziyaret etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 10 =