İslam Birliği, Kalkandelen ve Struga müftülerini görevden aldı

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri) Riyaset toplantısında Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi ve Struga Müftüsü Salim Süleymani’yi görevden aldı.

İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri) bazı Riyaset üyelerinin davet edilmediği Riyaset toplantısında Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi ve Struga Müftüsü Saim Süleymani’yi görevden aldı ve onların yerine müftü vekilleri atadı.

İslam Birliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İslam Dini Birliği Riyaseti, 08.11.2023 tarihinde İslam Dini Birliği’nin 2023 yılı faaliyetlerinin tartışıldığı ve analiz edildiği Riyaset olağan toplantısını gerçekleştirdi. Riyaset, İslam Dini Birliği kurum kuruluşlarının, dini faaliyetler açısından bu yılı başarılı olarak geçirdiği değerlendirdi. Ayrıca bu toplantıda Riyaset, Kalkandelen Müftülüğü ile Struga Müftülüğü’ndeki mevcut durumu da ele aldı ve Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi’nin görevden alınması yönünde oybirliğiyle karar verildi. Bu müftülükte yeni seçimlere kadar Dr. Selver Xhemaili, vekâleten Kalkandelen Müftüsü görevine getirildi.

Buna ek olarak Struga Müftüsü Salim Süleymani de görevinden alındı ve yeni seçimlere kadar onun yerine Yusuf İsmaili Struga Müftüsü Vekili olarak tayin edildi.

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Riyaseti, en yüksek kolektif organ olarak, ülkemizdeki Müslüman ahalinin birliğini ve KMC İslam Dini Birliği’nin bütünlüğünü korumak amacıyla yukarıda belirtilen kararları almıştır.”

– Kalkandelen Müftülüğü: Kararlar gayri meşru ve yasa dışı

Öte yandan Kalkandelen Müftülüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise Riyaset toplantısının ve görevden alma ile atama kararının gayri meşru ve yasa dışı olduğu vurgulandı.

Kalkandelen Müftülüğü’nden yapılan açıklamada, Kalkandelen Camiler Meclisi’nin de İslam Birliği’nin kararına karşı olduğu ve oy birliğiyle Kalkandelen Müftüsü Prof. Dr. Kani Nesimi’nin görevine devam etmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Camiler Meclisi olarak müftüye ve müftülük kurumun korunması konusunda destek olmaya devam edeceğiz.” denildi.

Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Filistin’de yaptığı katliam ve soykırıma karşı sosyal medyadan açıkça açıklama yapan ve olanlardan İsrail’i sorumlu tutan paylaşımda bulunan tek müftüydü.

Hatırlanacağı üzere 27 Mayıs 2020 tarihinde yapılan olağanüstü Riyaset toplantısı sonucunda, Süleyman Recepi’nin, İslam Birliğinin tüzüğü doğrultusunda, üyelerin üçte ikisinden fazlasının oyuyla görevden alınmış, İslam Birliği başkanlığı görevine Şakir Fetahu getirilmişti.

Söz konusu gelişmeyle İslam Birliği’nde reform ve tüzük değişikliklerinin yapılıp kurum itibarının geri kazanılacağı düşünülse de hiçbir değişiklik yapılmamış, son gelişmelerle de keyfi atama ve kararlar ile kurum içi yozlaşmanın sürdüğü ifade edilmektedir.

Read Previous

Kosova Polisine mali destek kararı Meclis’ten geçmedi

Read Next

Özbekistan’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesi sona erdi