Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri), her ne kadar Bayram namazı için merkezi tören düzenlenmeyeceğini daha önce duyurmuş olsa da, camilerde Bayram namazını iptal etmeyeceğini bildirdi.

İslam Birliği’nin sosyal medyada paylaştığı duyuruda, camilerin ibadete açıldığı günden bu yana ülkedeki tüm müslümanlar tarafından tavsiye edilen önlemlere saygı duyulduğunu ve herhangi bir sorunun oluşmadığını ve bu nedenle Bayram namazını iptal etmek gibi bir sorumluluğun alınmayacağı vurgusu yapıldı.

İslam Birliği tarafından paylaşılan duyuruda şu sözlere yer verildi:

“Pazar günü (24 Mayıs 2020) hem Ramazan Bayramı hem de aynı zamandan devlet bayramıdır. Çünkü aynı günde “Kiril ve Metodi” ulusal bayramı da denk gelmektedir. Aynı zamanda Pazar günü, her iki bayramın olduğu günde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bilgisi geldi. Bu iki bayramın karşılaştırılması bile mantıksız çünkü biri ulusal diğeri de dini bir bayramdır. Yaklaşık bir aylık süre içerisinde hafta sonlarında sokağa çıkma yasağının uygulanmaması ve otomatik olarak bunun, sadece yılda bir kez kılınan ve sadece 15 dakika süren Bayram namazını kılmaya engelleme amacıyla yapıldığı anlamına gelmesi nedeniyle bundan önce duyurulduğu gibi sokağa çıkma yasağının uygulanması, müslümanları son derece rahatsız edecektir.”

Bunun dışında duyuruda “İslam Birliği Riyaseti, pandemi dolayısıyla oluşan durumdan ötürü Bayram Namazı için merkezi tören düzenlememe kararı aldı, ancak Bayram namazının camide kılınmasını iptal etmek için sorumluluk almayacaktır.” açıklaması yapıldı.

İslam Birliği ayrıca, sabah namazının evde kılınacağını ve sadece Bayram namazının camide kılınmasını iptal etmeyeceğini bildirdi.

Bunun öncesinde ise Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Cumartesi saat 19:00’dan başlayarak Salı günü saat 05:00’e kadar 58 saatlik sokağa çıkma yasağının uygulanması için hükümete talep ettiğini bildirmişti.

Diğer taraftan İslam Birliği, hemen bayramdan sonra restoranların ve kafeteryaların açılmasının planladığı dönemde Bayram için sokağa çıkma yasağının anlamsız olduğunu vurguladı.

Önceki Haber

Türkiye’de Kovid-19’la mücadelede günlük vaka sayısı 1000’in altına geriledi

Sonraki Haber

Kosova’da 19 Mayıs dijital ortamda kutlandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × two =