İslam Birliği Başkanı Fetahu’dan Kurban Bayramı mesajı

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) Başkanı Şakir Fetahu, Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

İslam Birliği Başkanı Şakir Fetahu’nun Ramazan Bayramı’nda şu ifadelere yer verildi:

“Saygıdeğer müminler, sevgili kardeşlerim!

Bugün biz Müslümanların kalbiyle ve ruhuyla derinden hissettiği ve mutluluğunu yaşadığı büyük bir bayram olan Kurban Bayramına ulaşmış bulunuyoruz. Kurban Bayramı bize İslam tarihindeki birçok olayı hatırlatmaktadır. Bu önemli olaylardan biri de, Kur’an-ı Kerim’in vahyinin sona ermiş olmasıdır. Kur’an-ı Kerim’in vahyi ise fertlerin, ailelerin ve sağlıklı bir toplumun temellerini sonsuza kadar atmış olduğu çok kutsal bir ‘an’dır. Bu yılki Kurban Bayramını kutlamadaki sevincimiz daha da büyüktür. Çünkü bu günlerde, mubarek Kabe’de ve Arafat, Müzdelife, Mina gibi diğer mukaddes mekanlarda, yüksek bir şuur ve büyük bir inançla bir milyona yakın hacı adayının iki yıl aradan sonra Hac ibadetini eda etmek için bir arada toplanmış bulunmaktadır. İslam’ın Hac ibadeti eda edilirken, Allah’ın çağrısına şu sözlerle karşılık verilir:

Lebbeyk, Allahume Lebbeyk… “Rabbim, Senin davetine icabet ediyorum, Senin davetine icabet ediyorum…”

Kurban Bayramı’nın kutlandığı bu günlerde, İbrahim a.s.’ın oğlu Hz. İsmail’i kurban etmeye hazır olduğunun bir sembolü olarak, müminler Yaradan’a bir adanma olarak kurbanlarını kesmek için servetinden bir miktar ayırmakta, bu dini vecibeyi yerine getirmekle, Yüce Allah’a verdikleri sözü tuttuklarını ispat etmektedirler. Kurban kesme vecibesi, insanın tüm fiziksel ve ruhsal potansiyellerini Yaradan için hayattaki en sevdiği ve en değerli şeyi feda etme yolunda seferber olduğunu ve Allah’ın yardımının bu en kritik anda yetiştiğini semolize etmektedir.

Kurban kesmek, Allah’ın en şerefli yarattığı olarak dünyayı değiştirme bilincine sahip olan insanı yüceltmek ve her şeyiyle kendini Yüce Allah’a ulaştırması için büyük bir vesiledir.

İnsan en değerli bir varlıktır. Allah’a olan samimi bağlılığı ise, insanın ve hayatının en büyük değeridir. Dolayısıyla Kurban Bayramı, Allah sevgisinin, insanlığa, ahlaka, barışa ve haysiyete bağlılığın en bariz bir şekilde ortaya çıktığı, en kıymetli olanın kurban edilmesi için uygun bir ortam oluşturmanın sonucudur. Bu arada Kurban Bayramı bizlere yoksulluk, kıtlık, ayrımcılık, öldürme ve savaş gibi insanlığın başına gelebilecek en kötü olaylara karşı nasıl mücadele etmek gerektiğini öğretmektedir. Bu kötü olaylar, en değerli hedef olan Allah’ın rızasını kazanma duygusunun ve insanın iyiliği için feda etme bilincinin azalmasından kaynaklanmaktadır.

Kurban kesme ibadeti; suistimal, hırsızlık, yolsuzluk, ahlaksızlık, yıkıcılık, bozgunculuk vb gibi olumsuz eylemlerin karşısında Allah’ın emrini yerine getirmek, kötülük ihtiva etmeyen bir hayat için başkalarına hizmet etmeye yüksek bir şuurla hazırlanmak, toplum ve aile müessesine karşı kutsal bir sorumluluk ve fedakarlık bilincini taşıyacak onurlu ve bilgili bir insan olmak, emeğe karşı saygı ve en önemlisi insanın hayatı boyunca iyilik duygusunun devamlılığını sağlayan ve her müslümanın nihai gayesi olan Allah’ın rızasını kazanmak için çok uygun bir ortamı sağlamaktadır.

Saygıdeğer kardeşler ve bacılar!

Makedonya İslam Dini Birliği ve şahsım adına, yurt içinde ve yurt dışındaki tüm müslümanların Kurban Bayramını tebrik eder, en kalbi selam ve saygılarımı gönderiyorum. Bu mubarek günlerin hürmetine dualarımızı, kesilen kurbanlarımızı, hacılarımızın Hac ibadetini ve bu günlerde yapılan tüm ibadetlerimizi Yüce Allah’ın kabul etmesini niyaz ediyorum,

Bu Kurban Bayramının; sevincimizin, birbirimize karşı saygılı olmamızın, birbirimize yakınlaşmamızın, alçak gönüllülüğümüzün, ihtiyaç sahiplerine karşı bağışlayıcılık ve dayanışma hissimizin artttığı bir bayram olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

Bayramınız Mübarek Olsun!”

Read Previous

Kalkandelen’deki cezaevinde mahkumlar için havuz açıldı

Read Next

Kurban Bayramı namazı 5:57’de kılınacak