İskeçe’de hatim coşkusu devam ediyor

İskeçe Müftülüğüne bağlı Kur’an Kursları’nın yıl sonu etkinliği niteliğindeki hatim merasimleri devam ediyor. 8 Nisan Pazar günü Sümbül mahallede gerçekleşen hatim merasimiyle başlayan manevi coşku Ramazan ayı öncesi Şahin köyünde ve İskeçe merkez karşı mahallede gerçekleşecek hatim merasimleri ile son bulacak. Ramazan sonrası ise 24 Nisan Pazar günü Koyunköy’de hatim programı icra edilecek.

Uzun yıllardan beri İskeçe ilindeki müftülüğe bağlı Kur’an Kurslarında din eğitimi alan evlatlarımız için düzenlenen hatim merasimleri bu yıl da tüm güzellikleri ile devam ediyor. Son yıllarda üniversite mezunu ilahiyatçı hocalarımızın artış göstermesi ve Kur’an Kurslarımızda vazife yapmaları neticesinde Kur’an ve din eğitiminde alınan mesafe, hatim merasimlerinde öğrencilerin icralarına da bariz bir şekilde yansıyor.

Hatim merasimlerinde bir araya gelen soydaşlar bir yandan evlatlarımızın performansları ile manevi hazzı yaşıyor, diğer yandan soydaşlar birbiriyle görüşme fırsatı buluyorlar. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları pekişiyor.

İskeçe’de 8 Nisan Pazar günü Sümbül mahallede gerçekleşen hatim merasimi ile başlayan hatim coşkusu 15 Nisan Pazar günü Bratankova ve Demircik köylerindeki programlar ile devam etti. 22 Nisan Pazar günü ise Agnila ve Karaçanlar köylerinde hatim merasimleri gerçekleşti. Agnila köyündeki hatim merasimine katılanlar köyün yeni camisinin güzelliğine hayran kaldılar.

29 Nisan Pazar günü ise Kireççiler, Basaykova ve Gökçepınar köylerinde hatim programları icra edildi. Gökçepınar köyünde 3 yıl aradan sonra hatim merasimi gerçekleşmesi hasebiyle 75 öğrenci için hatim programı icra edildi. T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’nun Gökçepınar hatim merasimine katılması köylüleri ziyadesiyle memnun etti.

1 Mayıs salı günü ise İskeçe Merkez Çınar camiinde 34 öğrenci için hatim coşkusu yaşandı. İskeçe merkezindeki hatim merasimine soydaşların yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Öğrenciler ise gerek Kur’an tilavetleri gerekse okudukları şiir ve ilahilerle büyük takdir topladılar.

İskeçe’nin en büyük köylerinden biri olan Ketenlik köyünde 6 Mayıs Pazar günü gerçekleşen hatim merasimi ise her zamanki gibi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Öğrencilerin performansı dinleyenler tarafından takdirle karşılandı.

Ramazan ayı öncesi 13 Mayıs Pazar günü Batı Trakya’nın kalbi olarak nitelendirilen Şahin köyünde ve İskeçe merkez karşı mahallede hatim coşkusu yaşanacak. Ramazan sonrası ise İskeçe Köyunköy’de hatim merasimi gerçekleştirilecek.

 

 

 

milletgazetesi

Read Previous

Bosna’nın Osmanlı camilerini Vakıflar ayağa kaldırıyor

Read Next

“Siz kimsiniz de bizim kutsalımıza saldırıyorsunuz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *