“İsa Bey Medresesi” sorunu hükümet kararıyla çözüldü

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği’ne bağlı eğitim veren İsa Bey Medresesi’nden mezun öğrencilerin ülkede diledikleri üniversiteye kayıt edilmeme durumu çözüldü.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsa Bey Medresesi” sorunu hükümet kararıyla çözüldü.” ifadelerini kullandı.

Yıllardır sürekli talep edilen bir sorunun çözüldüğünü kaydeden Şakiri, “Orta öğrenimini İsa Bey Medresesi Lisesi’nde tamamlayacak öğrenciler, ülkedeki fakültelerde üniversite öğrenimine kayıt yaptırabilecek. Böylece yıllardır sürekli talep edilen sorun çözüldü. Medrese öğrencilerini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

İslam Birliği’nden yapılan açıklamada ise “RSM İslam Dini Birliği Riyaset’i, bugün (26.03.2024 Salı) RSM Hükümeti’nin olağan toplantısında Üsküp’teki İsa Bey Medresesi’nin düzenli ortaokul olarak akredite edilmesi kararı verdiğini kamuoyuna bildiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu statüyle medrese öğrencileri yurt içi ve yurt dışındaki tüm üniversitelere kayıt yapma hakkına sahip olacağı kaydedilen açıklamada, İsa Bey Medresesi’nin uzun yıllar sonra çözülen sorunu için başta Hükümet ve Başbakan Talat Caferi, Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, Eğitim Bürosu ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Read Previous

Pazartesi’nden itibaren sıcaklıklar artacak

Read Next

TİKA ve MATÜSİTEB, Üsküp’te iftar verdi