İsa Bey Medresesi Kalkandelen Kız Şubesi 16. nesil mezunlarını verdi

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri) Başkanlığı’na bağlı İsa Bey Medresesi’nin Kalkandelen Kız Şubesi 16. nesil mezunlarını verdi.

Kalkandelen’deki Dini ve Sosyal hizmetler binasında düzenlenen mezuniyet programına, Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, İsa Bey Medresesi Kalkandelen Şubesi Koordinatörü Bariye Şabani, İsa Bey Medresesi Genel Sekreteri Lutfi Necipi, öğrenciler, aileleri ve davetliler katıldı.

İsa Bey Medresesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İsa Bey Medresesi, yarının sadece eğitimli değil, eğitimli insanlar olarak hayat yolculuğuna güçlü bir şekilde hazırlanmış, yaşayacakları bu topluma katkıda bulunurken İslami ve insani ilkelerle yaşamaya devam edecek bir nesil olarak 16. nesli mezun etti.” ifadelerine yer verildi.

Mezun sınıfın öğretmenlerinden Abide Emin Memeti, mezuniyet programında yaptığı konuşmada, her başlangıcın ​​tanışmakla başladığı için güzel her bitişinse ayrılıkla bittiği için zor olduğunu söyledi.

Hayatın bu kuralının her yerde ve her zaman değişmez olduğunu kaydeden Memeti, “Tanışmalar duygu ve beklentilerle doluyken, ayrılıklarsa fiziksel ve geçici olduğu için acı ve umutla doludur. Ama geriye bir şey kalıyor, o da birlikte geçirdiğimiz sevinçlerle dolu anlar ve anılar.” diye konuştu.

– “Hayat kitabınızda 4 sayfalık bir bölümü kapatıp yeni bir bölüm açıyorsunuz”

Hayatın, sayfaları sürekli değişen bir kitap misali olduğunu anımsatan Abide Emin Memeti, “Her sayfasının önemi ve değeri vardır, sevinçler, üzüntüler, başarılar ve denemelerle doludur. Bugün, bu kitabın 4 sayfalık bir bölümünü kapatıp hayat kitabınızda yeni bir bölüm açıyorsunuz. Bu 4 yılda, okul müfredatında öngörülen derslere ek olarak, insanı insanda görmeyi, samimiyetin değerini ve önemini, iyi ve kötü arasındaki farkı, toplum için her zaman mümkün olanın en iyisini vermeyi öğrendiniz çünkü sadece bu şekilde emanete sahip çıkmış olursunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilerin hayatlarında doğru ve faydalı amaçları seçeceğine inandığını söyleyen Memeti, “Bu inancım, sizin sağlam eğitiminize, örnek davranışlarınıza ve ortada gösterilen özveriye dayanmaktadır. Hayatın sınavları karşısında pes etmezseniz, güçlenirsiniz ve hiçbir şey sizi yenemez. Çünkü hayatın geri kalanını kimse bilemez. İlk adım, onu neyle dolduracağınızı bilmektir.” ifadelerini kullandı.

İsa Bey Medresesi Kalkandelen Kız Şubesi’nden bu sene iki sınıfta toplamda 29 öğrenci mezun oldu.

Read Previous

Hull City, Makedonyalı milli futbolcu Bardhi ile ilgileniyor

Read Next

Kosovalı Türk siyasetçi Arif Bütüç, Hakk’ın rahmetine kavuştu