Irkçı Aday İlk Seçimde Kaybetti

Seçim çalışmaları boyunca ırkçı söylemleriyle tüm dünyanın tepkisini çeken Trump, ön seçimlere kaybederek başladı. Iowa’da, ABD Başkanlığı aday adaylığı seçimlerini Cumhuriyetçi Partiden Teksas Senatörü Ted Cruz kazandı.

ABD’de başkan aday adaylarının belirlenmesi için ön seçimlerin başladığı Iowa eyaletinde, Cumhuriyetçi Parti adayları seçiminde Trump hezimete uğradı. Şimdiye kadar yapılan anketlerde seçim yarışını önde götüren işadamı Donald Trump, seçimlerin kaderini belirlemesi beklenen Iowa seçimlerinde yenilgiye uğradı. Iowa’da, ABD Başkanlığı aday adaylığı seçimlerini Cumhuriyetçi Partiden Teksas Senatörü Ted Cruz kazandı. Demokrat Partiden Hillary Clinton ile Bernie Şanders yüzde 0.2’lik bir fark ortaya çıkarken, sonuçlar Türkiye saati ile 06.05 itibarı ile netlik kazanmadı.

Amerika Birleşik Devletlerinde seçimler öncesi adayların belirlendiği en kritik süreç olan on seçimler Iowa eyaletiyle başlıyor.

Cumhuriyetçilerde yarış, iş adamı Donald Trump ve Teksas Senatörü Ted Cruz arasında geçerken, anketlere göre ulusal çapta olduğu gibi Iowa’da daTrumpın üstünlüğü bulunuyordu. Her fırsatta göçmen ve İslam karşıtı söylemleriyle dikkat çeken Trump, Iowa’daki seçimlerde yenilgiye uğrarken, seçimi Teksas Senatörü Ted Cruz kazandı.

Demokrat Parti’de ise ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile en yakın rakibi Vermont Senatörü Bernie Şanders arasındaki fark ulusal çapta giderek kapanırken, Clinton ilk gelen ve kesin olmayan sonuçlara göre, İowa ön seçimlerini kazanan isim oldu.

Yaklaşık 3 milyonluk nüfusa sahip Iowa’da kazanan adayın başkanlık yarışını da önde götürmesi bekleniyor, 1972den beri Iowa’da ilk üçe giremeyen hiçbir aday başkan seçilemedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Bulgaristan’da “Benim Güzel Memleketim” Konulu Kompozisyon Yarışması

Read Next

Zika Virüsü İçin Küresel Acil Durum İlan Edildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *