Bulgaristan Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada Dr. Abdullah Zargar’ın resmi olarak Bulgaristan vatandaşlığı elde ettiği bildirildi.

Bakanlıkta düzenlenen küçük bir törenle İranlı doktora kimlik belgesini takdim eden Adalet Bakanı Desislava Ahladova, ona sağlık ve profesyonel alanla başarılarının devamını diledi.

Dr. Zargar, “Müteşekkirim. Bir Bulgaristan vatandaşı olarak, beni layık gördüğünüz bu yüksek takdiri hak etmek istiyorum. Bulgaristan’ın benden asla utanmamasını sağlayacağım” dedi.

Törende Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov ve Razgrad Valisi Günay Hüsmen de hazır bulundu. Sağlık Bakanı, Bulgaristan hekimlerine bir hekimin daha eklenmesinden dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

Hatırlanacağı üzere 5 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova, 17 yıldır Bulgaristan’da yaşayan ve çalışan İranlı doktora Bulgaristan vatandaşlığı verilmesi için bir kararname imzaladı.

Dr. Zargar, yabancı uyruklu vatandaşların kamu işletmelerinde yönetici pozisyonuna atanmasını yasaklayan Kamu İşletmeleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerden etkilendi. Bu yüzden İsperih’teki (Kemallar) Çok Yönlü Aktif Tedavi Hastanesi Müdürlüğü görevinden alındı.

2004 yılında Bulgaristan’a yaşamaya gelen doktor, ilk önce Varna’daki Sveta Marina Üniversite Hastanesi’nde çalıştı ve 2013’ten beri İsperih’teki hastaneyi yönetiyor.

2015’te Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunan Dr. Zargar’a o zamanki Sağlık Bakanı tarafından Bulgaristan’a üstün hizmetlerinden dolayı vatandaşlık verilmesi önerildi, ancak başvurusu reddedildi.

Ocak ayının sonunda İranlı doktorun Bulgaristan vatandaşı olmadığı için İsperih Hastanesi Müdürlüğü görevinden alındığı anlaşıldı. Ancak yerli halk doktorun görevinde kalması konusunda ısrar etti, çünkü binlerce leva borcu olduğu ve yeterli personele sahip olmadığı bir zamanda hastaneyi yeniden ayağa kaldırdığı belirtildi.

Dr. Zargar’a Bulgaristan vatandaşlığı verilmesi için İnisyatif Komitesi kuruldu ve yaklaşık 7 000 kişinin desteklediği bir imza kampanyası gerçekleştirildi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

İsrail ile Yunanistan, Kovid-19 aşısı olanların iki ülke arasında seyahatine izin veren anlaşma imzaladı

Sonraki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 352 kişiye ceza kesildi