İran Ekonomi heyeti Makedonya’da yatırım aradı

İran Dışişleri Bakanlığı ve beraberindeki heyet Makedonya’ya bir ziyaret gerçekleştirerek ülkedeki yatırım kaynakları hakkında araştırma yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürü Mahmoud Barimani ve beraberindekiler, geçtiğimiz günlerde Makedonya-Türkiye Ticaret Odasını ziyaret etti.

Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO Başkan Yardımcıları Eyüp Uçak ve Murat Özdemir tarafından kabul edilen heyete Makedonya’daki yatırım olanakları hakkında bahsedildi. Özdemir, İran’dan gelen heyetin kendilerini de ziyaret etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu toplantının ticari alanda Makedonya ile İran arasında ne tür işbirliği yapılabileceğini görmek ve fikir alışverişinde bulunmak açısından önemli olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Saied Sadegh Mohammadi eşliğinde MATTO’yu ziyaret eden Barimani ise son birkaç aydır siyasi alanda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımlar atıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Poposki’nin geçtiğimiz Nisan ayında İran’a resmi bir ziyarete bulunduğunu hatırlatan Barimani, şu ana kadar atılan adımları “ticari ilişkilerin başlangıcı” olarak nitelendirdi.

İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte birçok ülkeyle ticari ilişkileri yeniden yapılandırdıklarını kaydeden Barimani, Makedonya’yla özellikle petrol, doğalgaz, enerji ve altyapı gibi alanlarda ortak projeler yapabileceklerini belirtti. Barimani, İranlı işadamlarının Makedonya’ya yatırım yapabileceğini de söyledi.

Barimani, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve bunu 2020 yılına kadar 30 milyar dolara çıkartmak istediklerini sözlerine ekledi.

Toplantıda MATTO’dan Halkbank, Türk Hava Yolları, Pucko Petrol, Kvatro Şped şirketlerinin temsilcileri de yer aldı.

Barimani ve beraberindeki heyet, dünden itibaren Üsküp’te çeşitli devlet kurumlarına ziyaretlerde bulundu.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

‘Topraklarımıza yönelik tehditler bitinceye kadar faaliyetler sürecek’

Read Next

Daniel Mitov, Türkiye ile ikili diyalog yürütülmesinden yana çıktı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *