Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, uluslararası toplumun Bosna Hersek’e karşı yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Inzko, başta Avrupa Birliği olmak üzere Batı güçlerinin, Bosna Hersek’teki barış sürecine katılacaklarını söyledi ve uluslararası toplumun son on senede Bosna Hersek konusunda sergilediği yaklaşımın yanlış olduğunu savundu.

Inzko’nun selefleri, sahip oldukları yetkileri yasal düzenlemeler geçirerek ve savaş döneminden sonra kırılgan bir yapıda olan Bosna Hersek’i daha da kötü duruma sokan görevlileri vazifeden alarak kullandılar. 2009 senesinde uluslararası toplum, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği’nin (OHR) mevcudiyetinin azaltılmasına karar verdi. Ancak bu yaklaşım işe yaramadı. Inzko, işler planlandığı gibi gitmediği için devlet kurumlarını savunmaya karar verdiğini açıkladı.

Inzko, son 15 yılda yarım milyon kişinin Bosna Hersek’i terk ettiğini ve ülkeyi terk edenlerin arasında toplumun en eğitimli tabakasından insanların bulunduğu bilgisini paylaştı. Inzko, Bosna Hersek’in sadece siyasetçiler ve emeklilerin yaşadığı bomboş bir yer olmasını istemediğini sözlerine ekledi.

Son olarak Inzko, 1 Ağustos’ta yerine geçecek Christian Schmidt’e ve Bosna Hersek’e  güvendiğini belirtti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Son 24 saatte 47 yeni vaka, 14 iyileşen hasta

Sonraki Haber

BioNTech-Pfizer: 3’üncü doz aşı, Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağlıyor