İngiltere Dışişleri Bakanı Truss’tan Bosna Hersek’te barışı koruma mesajı

İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss, Bosna Hersek’in trajik tarihinin bu ülkede olanlara müdahele edilmediğinde neler olabileceğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Saraybosna’da Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Truss, Bosna Hersek’te barışı korumanın önemine dikkat çekti.

Rusya’nın Bosna Hersek’e müdahalelerinin ülkeyi yeniden karanlık günlere sürüklediğini ileri süren Truss, İngiltere’nin Bosna Hersek’te barışı tehdit eden Sırp lider Milorad Dodik ve diğer politikacılara yaptırım uyguladığını açıkladı.

Ekonomik kalkınmanın önemli olduğunu ve İngiltere’nin partnerlerini bunun garanti altına alınması için atılacak adımlar yönünde cesaretlendirdiklerini söyleyen Truss, ülkesinin Batı Balkanlar’a yeni bir yatırım paketi yayınladığını da duyurdu.

İngiltere’nin Bosna Hersek’teki seçim sürecini desteklediğini de net bir şekilde ifade eden Truss, seçimlerin yapılmak zorunda olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Turkovic ise Truss ile kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek Bosna Hersek ve bölgenin önemli bir yol ayrımında olduğunu söyledi. Turkovic, “Ya kalıcı barışa yöneleceğiz ya da tüm Avrupa ve NATO ittifakını istikrarsızlaştırmayı amaçlayan tehlikeli bir oyunun içine sürükleneceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da Türk Mutfağı Haftası’nda Türk yemekleri tanıtıldı

Read Next

ABD, Kosova’yı üyelik hedeflerinde destekleyecek