IMF: Bosna Hersek’te enflasyon devam edecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcileri, dün Saraybosna’da gerçekleştirilen sunumda Bosna Hersek’te enflasyonun senelerce devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Nezavisne gazetesinin haberine göre sunumda Bosna Hersek’e ilişkin verilere göre önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitede düşüş gözleneceği ve enerji ile gıda fiyatlarının enflasyonu etkilemeye devam edeceği ifade edildi.

Diğer taraftan Bosna Hersek’in enerji şoklarına karşı Batı Avrupa ülkelerinin çoğundan daha güvenli olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, enflasyonun 2024’te yüzde 3,5 seviyesine gerileyebileceğini, Bosna Hersek için güzel haberin ise enflasyon açısından önemli bir faktör olan elektrik fiyatlarının büyük oranda artmıyor oluşu olduğunu kaydetti.

IMF’nin Bosna Hersek raporuna ilişkin sunumun en dikkat çekici noktalarından birini ise maaşlarda yıllık bazda yüzde 14 nominal artışın enflasyonun etkisini karşılamadığı ve maaşların yüzde 2 oranında reel değer kaybına uğradığının ifade edilmesi oluşturdu.

Programa katılan Bosna Hersek Merkez Bankası Başkanı Senad Softic, bankanın Bosna Hersek ekonomisinin geleceğine ilişkin daha iyi bir görünüm sağlanması yönündeki ortak çalışmalara katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Softic, Ukrayna’daki savaş, enerji krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle tüm Avrupa’nın aynı zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildiklerini ve bu nedenle güçlü bir koordinasyonun elzem olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Gervalla: Kosova, kuzeydeki vatandaşlarını korumaya devam edecek

Read Next

ABD, Ukrayna’ya Avenger hava savunma sistemi verecek