IMF: Bölgede yoksulluğun en yüksek olduğu ülke Arnavutluk

IMF, Batı Balkanlar’da yoksulluk oranının en yüksek olduğu ülkenin Arnavutluk olduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre Arnavutluk’ta nüfusun yaklaşık üçte biri yoksulluk seviyesinin altında bulunuyor.

Pandeminin zirve yaptığı 2020’de, ülke nüfusun yaklaşık üçte biri (yüzde 32.6) yoksul kategorisindeydi. 2021 yılında bu seviyenin yüzde 30,8’e düşmesi bekleniyor.

IMF, ülkenin gelişimine dair rakamları son raporunda açıkladı. IMF, “Arnavutluk’taki yoksulluk oranı, Batı Balkanlar’daki en yüksek seviyeye sahipken ülke, sosyal koruma kapsamı en düşük oranlardan da biri” açıklamasını yaptı.

Dünya Bankası verilerini baz alan IMF, Satın Alma Gücü Paritesi (PPP) standardıyla ölçülmüş olan verilerin ışığında günde 5,5 doların altında yaşayanları yoksul kabul ediyor.

IMF, 2014’ten bu yana başlayan iyileşme döneminden sonra, ülkedeki yoksulluğun deprem ve pandemi sonrası yüzde 0,8 puan artarak, kısmen bozulduğunu belirtti.

Dünya Bankası, 2021’deki güçlü ekonomik toparlanma ve hükümetin önlemleri sayesinde, 2021 yılında yoksulluk oranının salgın öncesi seviyelerin altına düşeceğini tahmin ediyor.

Verilere göre 2020 yılında Kosova’da yoksulluk oranı yüzde 23,4’e yükseldi (2019’da %20,9’dan).  Aynı oran Kuzey Makedonya’da yüzde 18’e (yüzde 16.9’dan) ulaşırken, Karadağ’da %14.5’ten %20’ye yükseldi. Sırbistan, pandemiden önceki yıla (yüzde 17.3) kıyasla neredeyse değişmeden yüzde 17.4 seviyesinde kaldı. Bosna-Hersek’e ilişkin güncel veri ise bulunmuyor.

Balkan News

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti’den Ukrayna açıklaması

Read Next

Filipçe’den Bulgaristanlı meslektaşlarına teşekkür