İlyas: “Yeni hükümette yer alma konusunda küçük birkaç ayrıntı kaldı”

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, parti olarak hükümet koalisyonuna katılmaları hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, TDP’nin hükümet koalisyonuna katılması hakkında Başbakan Zoran Zaev’in açıklamalarını hatırlatarak, “Başbakan TDP ile görüşmelerin sona yaklaştığını açıkladı. Bu süreç sona erdikten sonra zaten basına bir açıklamamız olacaktır. Sayın Başbakanımızın daveti üzerine birkaç aydır görüşmeler içerisindeyiz, görüşmelerde herhangi bir tıkanıklık olmadı” dedi.

Mart ayında hükümet değişikliği olacağı hususunda başbakan ile hemfikir olduklarını söyleyen Beycan İlyas, “Bu dönem içerisinde sayın Milletvekilimiz de özellikle bazı yasalar konusunda mecliste gereken desteği verdi ve bunu şart değilken yaptı. Bizim de düşündüğümüz, bizim de karar verdiğimiz bazı yasaların geçmesi konusunda bir destekti” ifadelerini kullandı. Makedonya’nın yeni bir yola girdiğine dikkat çeken İlyas, “Özellikle Avrupa Birliği ve NATO üyelikleri konusunda yola katetmeye başlandı. Çünkü uzun zamandan sonra belli bir kriz söz konusuydu. Artık bir yerden taşın yerinden kıpırdaması gerektiğini düşünerek biz gereken reform sürecine ve gereken yasalara desteğimizi sunduk. Biz belli bir toplumu temsil eden bir siyasi partiyiz ve Makedonya’daki Türklerin hakları, hukuku konusundaki yasalarla özellikle meclisteki yasalar konusunda çok hassas davranacağız. Olumlu olan herşeye tabiki desteğimizi sunacağız ama bundan çok iyi analiz edip o şekilde yapacağız. Bazı durumlarda eğer ki bizim toplumumuza aykırı bir yasa varsa bunu da reddetmek konusunda herhangi bir sakınca görmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki hafta bu iş sonuçlanacaktır”

Başbakan ile görüşmeleri parti başkanı olarak kendisinin gerçekleştirdiğini dile getiren TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, “Yeni hükümette yer alma konusunda küçük birkaç ayrıntı kaldı. Eminim ki bu ayın sonuna kadar bu hükümetin bir parçası olarai halkımıza hizmet sunmaya devam edeceğiz. Anlaştığımız görevlerin çoğu halkımıza hizmet konusunda en çok sunabileceğimiz yerler. Bu konu da hemfikiriz. Dolayısıyla o konuya odaklanacağız ve bundan sonraki hizmetlerimiz devam edecek. Bununla ilgili olarak atamaların ne olacağı hükümetin bir parçası olduğumuzda belli olacak ve bu gibi konuları yine medya aracılığıyla kamuoyuna belirteceğiz. Önümüzdeki hafta bu iş sonuçlanacaktır” açıklamalarında bulundu.

Kalkandelen’deki bayrak saldırısına ilişkin ise vatandaşların sıkıntıya girmemesi gerektiğini söyleyen İlyas, “Bayrak hassasiyetimiz herkezde mevcut dolayısıyla gereken tepkiler yapıldı, bu açık bir provokasyondur.Biz bu konuda kordineli davranacağız, bize düşen görev ne ise yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda halkımız rahat olsun” dedi.

Read Previous

Cüneyt Çakır ve ekibi Dünya Kupası’nda

Read Next

Erdoğan Kosova ve Sırbistan Cumhurbaşkanlarıyla telefonda görüştü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *