Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Türkiye’ye göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden K.Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkının doğacağını söyledi.

Milletvekili Beycan İlyas sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kuzey Makedonya meclisinde “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısı teklifi kabul edildiğini duyurdu.

Özellikle Türkiye Cumhuriyetine göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden K.Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkı doğacağının altını çizen İlyas, “‘Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz’ ibaresi ortadan kaldırıldı. TDP olarak yıllardır bu yasanın değişikliği konusunda çalışmalarımız oldu. Vatandaşlık yasasının 8.maddesinin 2.bendinde ki bu değişiklik sonucunda, Türkiyede yaşayan Makedonyalı Göçmen kardeşlerimiz vatandaşlık konusuyla ilgili başvurularını daha kolay bir şekilde yapabilecek.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Bu doğrultuda belirli nedenlerden dolayı daha önce Makedonya vatandaşlığından çıkmış, ancak Makedonya vatandaşlığını tekrar elde etmek için gereken şartları dolduran kişiler tekrar vatandaşlığa başvuru yapabileceklerdir.Umarım en kısa zamanda yasa mecliste kabul edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 17 bin 521 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Yunan yetkililer göçmenlere yönelik suistimalleri bildiren STK’leri hedef aldı