Ilhan KYUCHYUK in the EP in Strasbourg

Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya daimi raportörü olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH- Renew Europe(Avrupa’yı Yenile) AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, dün Parlamento tarafından onaylanan ülkede yeni hükümetin kurulmasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Küçük’ün ifadesine göre ülkenin reformlara devam etmek için siyasi istikrara ve AB’ye katılım için bir yol haritası hazırlamak için Avrıpa yanlısı bir hükümete ihtiyacı var.

Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya daimi raportörüi “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti küresel bir salgının yaşandığı son derece zor bir durumda adil ve meşru seçimler yaptı. Pek çok beklentinin aksine ülke, kısa sürede yeni bir hükümet kurulması yönünde koalisyon anlaşması yaparak en iyi şekilde cevap verdi.

Zaev’in reformları sürdürmek için Bulgaristan ile iyi komşuluk anlaşmalarına ve Yunanistan ile Prespa Anlaşması’na bağlılık vurgusu yaptığını vurgulamadan geçemeyiz. Açıkça Avrupa yanlısı olan Üsküp’teki yeni hükümet, artık Kuzey Makedonya’nın son yıllarda kaydettiği ilerlemeyi sürdürmek için tüm araçlara sahip. Yeni hükümetin ilk görevlerinden birinin, ülkede geniş bir siyasi fikir birliğine dayalı AB’ye katılım için yol haritası hazırlamak olduğuna inanıyorum. Bu arada AB Konseyi’nin ilk hükümetler arası konferansı bir anca toplayabilmek için müzakere çerçeve metninin nihai şeklini kabul etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

HÖH’ün Avrupa Parlamentosu delegasyonunun da bir parçası olduğu Renew Europe Grubu, Batı Balkanlar ve özellikle Kuzey Makedonya’nın AB perspektifine güçlü desteğini defalarca ifade etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

Burcu Musli’nin ilk kişisel sergisi bu akşam açılıyor

Sonraki Haber

Yunanistan, silahlandırdığı Doğu Ege adalarında Lozan ve Paris antlaşmalarını çiğniyor