İlhan Küçük: Bulgaristan’ın yıl sonuna kadar Schengen üyesi olmasını umuyorum

EP Plenary session – SOTEU 2022 – State of the Union speech

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekilleri ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla gerçekleştirilen AB’nin durumuna ilişkin tartışma toplantısında ele alınan konular arasında AB’nin enerji krizi, yolsuzluk, yüksek elektrik fiyatlarıyla başa çıkma planları ve AB ekonomisine yatırımlar vardı.

Avrupa Komisyonu’nun çabalarını destekleyen AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Avrupa’nın hem içeride hem de dışarıda birleşmesi gerektiğini belirtti.

Küçük’ün ifadesine göre, AK’nin siyasi bir topluluk oluşturma önerisi iyi, ancak Batı Balkanlar AB’nin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

AP Milletvekili, “Siyasi bir topluluk oluşturma ve yeni dostluklar ve ortaklıklar yaratma fikrini gerçekten beğeniyorum. Ancak Batı Balkanları bu siyasi topluluğun bir parçası olarak algılayamıyorum. Benim için bu bölgedeki ülkeler AB’nin ayrılmaz bir parçası olmalılar. Tarihsel ve coğrafi olarak Avrupa’ya ait olan bu ülkelerin AB’nin bir parçası olmalarını istiyorum. Nesiller boyu hem Avrupalı ​​hem de ulusal politikacılar bunun için çalışıyor” dedi.

AB’nin önündeki en büyük zorluğun 2024’te Avrupa’nın nasıl farklı görüneceği sorusunun cevabını bulmak olduğunu belirten AP Milletvekili, AK’nin vatandaşların fikirlerinin yer bulabileceği gerçek bir Avrupa’nın Geleceğine İlişkin Konvansiyon oluşturma fikrini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Küçük, Bulgaristan’ın yıl sonuna kadar Schengen Bölgesi’ne tam üye olmasını umduğunu ifade etti.

Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı konuşmada, milletvekillerine bir dizi yeni girişim ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda gelecek yasama girişimleri için niyetleri sundu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, milletvekillerine önümüzdeki hafta ve aylarda bir dizi yeni girişim ve yasama girişimine yönelik niyetlere ilişkin bilgiler sundu.  

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Kızılyıldız Teknik Direktörü Milos Milojevic: Monaco maçından daha iyi sonuç alacağız

Read Next

Slovenya’dan enerji krizi adımı