İlhan Küçük: Bulgaristan’ın trajediye tepki gösteren ilk AB ülkesi olmasından gurur duyuyorum

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili ve ALDE Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük, 11 Şubat’ta Plovdiv (Filibe) şehrinde düzenlenen “Gençlik ve Avrupa’nın Geleceği” konulu seminerde yaptığı konuşmada, “Son yıllarda ciddi krizler yaşadık – bir pandemi, Avrupa’da bir savaş ve Türkiye ile Suriye’de meydana gelen trajedi. Tüm bu zorluklar karşısında vatandaşlar, AB’nin gerçekten kendileri için çalışıp çalışmadığını sorguluyorlar. Bulgaristan toplumu olarak AB birliğinin bizim için çalışmadığı hissine sahibiz. Ancak AB’nin bir parçası olduğumuzdan beri bir ana kusurumuz oldu – devletin pasifliği. Bulgaristan, AB’nin girişimlerinin hiçbirine kalıcı olarak katılmıyor, her zaman son vagonda. Bunun riski, ülkemizin bu şekilde ağırlığını ve sürece karşı ilgisini kaybetmesi ve buna bağlı olarak ciddiye alınmamasıdır” dedi.

Etkinlik, Türkiye ve Suriye’deki deprem kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ev sahiplerinin inisiyatifiyle ve HÖH’ün başlattığı geniş çaplı bağış kampanyası kapsamında konuklar depremzedeler için para topladılar.

Avrupalı ​​liberallerin lideri, dinleyiciler önünde kuruluşundan bu yana HÖH’ün Bulgaristan’daki en Avrupa yanlısı partilerden biri olduğunu ve HÖH kadrolarının en hazırlıklı olduklarını kanıtladıklarını vurguladı.

Küçük, “AB finansmanı olduğu yıllarda Bulgaristan’da 10 kişilik istihdam yaratıldıysa bunun 7’si AB’den gelen kaynaklarla sağlanıyordu. Dolayısıyla AB’nin bizim dışımızda olduğu tezi ve Birlik içindeki süreçlere karşı sorumluluk duygumuz yoksa Bulgaristan vatandaşlarının AB’ye karşı şüpheleri derinleşecek. AB, ülke yetkin bir şekilde yönetildiği sürece vatandaşlarımızın yararına çalışabilir” diye ekledi.

AP Milletvekili, güney komşumuzda yaşanan trajediyi de değerlendirerek Avrupa’nın dayanışmasına vurgu yaptı.

Küçük, dinleyiciler önünde, “Arama kurtarma ekiplerinde yer alan yaklaşık 2000 kişi kurtarma operasyonuna yardım ediyorlar. AB’nin Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic ile sürekli temas halindeyiz. Bulgaristan’ın yaptıkları beni bir Bulgaristan vatandaşı olarak gerçekten gururlandırdı. Lenarcic ile ilk görüşmelerimizden birinde o kategorik olarak şunları söyledi: “Bulgaristan birinci ülke oldu, ama birinci olması istenmedi. Bulgaristan, ilk yardım eden ülke olmak istedi ve ilk oldu, AB ülkeleri arasında yardım eli uzatan ilk ülke oldu. Ve sen, Bulgaristan’dan bir siyasetçi olarak ülkenle gurur duymalısın”.

AP Milletvekili, bir bağış konferansı düzenleneceğini doğruladı. Bu konferans kapsamında ALDE partisi de dahil olmak üzere paralel bağış konferansları düzenlenecek.

Etkinliğe vatandaşlar, HÖH üyeleri ve sempatizanları ile iş dünyası temsilcileri katıldılar.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İsveçli şarkıcı Maher Zain, Kahramanmaraş’ta depremzedelere yemek dağıttı

Read Next

İsviçre gazetesi depremlere ilişkin dezenformasyonları haberleştirdi