İlhan Küçük: Bulgaristan gibi ülkelerde enerji yoksulluğu ciddi bir sorun

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük, bugün (16.12.2021) liberal başbakanlar, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Toplantı, liderlerin Covid-19 krizi, AB’nin doğu sınırındaki durum ve artan elektrik fiyatları ile ilgili acil konuları tartışacakları bu yılki son Avrupa Konseyi toplantısından önce gerçekleşti.

İlhan Küçük, toplantıda yaptığı konuşmada enerji yoksulluğu ve Bulgaristan gibi aşılama oranı düşük olan ülkelerde Covid-19 aşıları hakkında acil bir bilgilendirme kampanyasına ihtiyaç duyulduğuna değindi.

Küçük, “Bulgaristan, düşük gelirli ailelerin toplam harcamaları içinde enerji hizmetlerinin en yüksek harcama payına sahip ülkeler arasındadır. Yetersiz gelirler, düşük enerji verimliliği ve yüksek elektrik maliyetleri bir araya geldiğinde bu büyük bir sorun haline geliyor. Bulgaristan’ın hem enerji yoksulluğunu azaltmak hem de Covid-19 kriziyle mücadele etmek için desteğe ihtiyacı var. Yeni Bulgaristan hükümetinin acilen vatandaşlara aşının faydalarını açıklamak için bir bilgilendirme kampanyası yapması gerekiyor. Böylece sonunda ülkedeki aşılama oranını artırabiliriz” diye konuştu.

Avrupalı ​​liderler, demokrasi, toprak bütünlüğü ve Avrupa-Atlantik geleceği için çaba göstermesi gereken Doğu Ortaklığı ülkeleri konusundaki tutumlarını oybirliğiyle dile getirdiler.

Liberal liderler toplantısına iki ALDE Eş Başkanı İlhan Küçük ve Timi Dooley’nin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa’yı Yenile İttifakı Genel Başkanı Stefan Sejourne, AK Başkan Yardımcısı Vera Yourova, EK Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, başbakanlar Xavier Bethel, Alexander De Croe, Kaya Callas, Mikhail Martin, AB Komiserleri Didier Reynders, Thierry Breton, Janes Lenarcic ve Kadri Simson ve diğerleri katıldılar.

Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da 2022 bütçesi protesto edildi

Read Next

Milli kayakçı Sıla Kara’dan Bosna Hersek’te 2 bronz madalya