Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Avrupa Parlamentosu Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, Veliko Tırnovo Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Üniversitesi öğrencilerine “İleriye Giden Yol – Gelecek Nesillerin Avrupası!” konulu çevrimiçi bir konferans verdi. AP Milletvekili, pandemi krizi, Avrupa ekonomisinin toparlanması ve AB nezdinde Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarının savunulması gibi güncel ve önemli konulara değindi.

Küçük, konferans giriş konuşmasında şu anda her 10 kişilik istihdamdan 7’sinin AB sayesinde yaratıldığının altını çizerek, “Koronavirüs krizi sonrası Avrupa ekonomisi toparlanacak, ama bu ne pahasına olacak? Kesinlikle eski araçlar ve eski modele göre olmamalı, reformlara ve modernizasyona ihtiyaç var. AB’yi bir kriz birliği olarak değil, kriz önleyici bir birlik olarak görmeliyiz. AB, Yeşil Pakt ve dijitalleşme gibi önemli adımlar atma konusunda eşsiz bir şansa sahip ve onunla birlikte Bulgaristan da modernleşme fırsatına sahip” dedi.

AP Milletvekili, vatandaşların AB kurumlarına olan güveni, göç politikaları, sağlık personeli eksikliği ve Avrupa Komisyonu’nun aşılama planının artıları ve eksileri gibi önemli konulara değindi.

Küçük, “Aşıların % 76’sı Avrupa’da üretiliyor, ama AB’nin sınırları içinde kalmıyor, bunun nedeni anlaşmalarda belirsizlik ve şeffaflık eksikliği olması. Bu nedenle Sağlık Komitesi ile Sanayi Komitesi arasında “Ad Hoc” nitelikte teknik komite kurulması önerildi” dedi.

AP Milletvekili, Avrupa’nın küresel bir oyuncu olma hedefine reformlar ve mevcut altyapıda değişiklikler olmadan ulaşılamayacağı konusunda kararlı.

Küçük, “Yarın ne yaparsan, bugünden ve dünden daha iyi yapmalısın” mesajını vererek üniversite öğrencilerine başarılar diledi.

Konferanstan önce AP Milletvekili, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Hristo Bondjilov ile görüştü. İkili, üniversitenin gelecekteki gelişimini tartıştı.

Küçük, daha sonra Facebook sayfasında ziyaretle ilgili yaptığı paylaşımına, “Veliko Tırnovo üniversitesi mezunu olmaktan gurur duyuyorum ve okulumu her ziyaretimde mutlu oluyorum” notunu düştü.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 328 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

K. Makedonya ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları gelecek hafta “AB müzakereleri” gündemiyle bir araya gelecek