İlhan Küçük: AB, işleyiş mimarisini değiştirmezse ortak bir güvenlik politikası olamaz

Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük, Sofya’da Kalkınma ve Politikalar Merkezi tarafından düzenlenen “Savunma Modernizasyonu” konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ın ulusal tutumu olarak AB’nin çalışmaları hakkındaki tartışmalara katkıda bulunabiliriz- karar verme yöntemi 27 eksi bir olabilir, 27 eksi iki de olabilir. Ancak AB’yi ileriye taşıyacak ortak bir dış politika ile güvenlik ve savunma politikasına sahip olması ve Bulgaristan’ın bu tartışmaya çok aktif bir şekilde katılması fikri, Avrupa Birliği’nin (AP) bugünkü işleyiş biçiminde hayata geçirilemez” diye kaydetti.

İlhan Küçük, değişen jeopolitik duruma dikkat çekti.

AP Üyesi, “Ukrayna’da yaşananlardan sonra değişen siyasi ortamın yanı sıra tüm siyasi güçler önceliği güvenliğe verdi. Güvenlik ve göç politikaları arasında da dikkate alınması gereken örtüşmeler vardır. AB’nin bu alanlarda ortak politikalar uygulaması gerekiyor, ancak bu zor çünkü öncelikle Birliğin kimin temsil ettiği sorusunun çözülmesi gerekiyor” diye kesin konuştu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi/DPS partisinden AP Renew Europe (Avrupa’yı Yenle) Grubu Üyesi’nin ifadesine göre, jeopolitik pusula, tüm ülkelerin kendi jeopolitik öncelikleri açısından tek bir yöne bakmayı başarmaları durumunda anlamlı olacaktır.

Forumda Başbakan Nikolay Denkov, Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov, Ukrayna’nın Bulgaristan Büyükelçisi Olesya İlaşçuk ve İsrail Büyükelçisi Yossi Levi Sfari birer selamlama konuşması yaptılar.

Kırcaalihaber

Read Previous

BM: Gazze’de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti

Read Next

Atina’da taksiciler yeni vergi yasasını protesto etti